REKLAMA

Rock Wolności. Koncert w Parku Północnym [ZDJĘCIA]

W piknikowej atmosferze świętowali rocznicę pierwszych wolnych wyborów

REKLAMA

30 lat temu w Polsce odbyły się wybory parlamentarne, które stały się początkiem końca komunizmu w naszym kraju. Nikt nie spodziewał się wówczas, że zasady, które ustalono podczas Okrągłego Stołu, przyniosą aż tak wielką klęskę rządzących. Z okazji rocznicy tego wydarzenia, w Płocku świętowano podczas koncertu w Parku Północnym.

4 i 18 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Podczas obrad Okrągłego Stołu ustalono, że przedstawiciele władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej będą mieli zapewnionych co najmniej 299 miejsc (65%) w Sejmie dla PZPR i ich sojuszników. Kandydatom bezpartyjnym zagwarantowano 161 mandatów (35%). Takie ustalenia nie dotyczyły wyborów do Senatu, w których wybory faktycznie były po raz pierwszy otwarte i demokratyczne.

Pełna mobilizacja środowisk solidarnościowych, które działały wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, spowodowała zdobycie przez nich wszystkich przeznaczonych dla nich mandatów. W Senacie natomiast porażka rządzących była jeszcze większa – bezpartyjni zdobyli 99 na 100 miejsc.

PowiązaneTematy

Polska tym samym stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy i dlatego właśnie te wybory są uznawane za przełom w procesie przemian politycznych w Polsce.

Z okazji 30 rocznicy tych wydarzeń, samorządy Płocka oraz Mazowsza zorganizowały w naszym mieście koncert, upamiętniający dzień pierwszych wolnych wyborów.

4 czerwca w Parku Północnym, przy pięknej pogodzie, odbył się koncert „Rock Wolności”, podczas którego wystąpiły zespoły, znane przed 30 laty jako antyrządowe, poprzez swoje teksty, w których czasem wprost, a czasem z inteligentnym kamuflażem, śpiewały o wolności.

Usłyszeliśmy więc najsłynniejsze utwory zespołów: Róże Europy, Chłopcy z Placu Broni Zespół, Rezerwat, Golden Life oraz Kobranocka.