Uciekinierka z płockiego zoo odnalazła się po 8 miesiącach

REKLAMA

Samica bielika olbrzymiego, która uciekła z płockiego zoo w marcu br., wróciła do domu. Biorąc pod uwagę, że całe życie spędziła w ogrodzie zoologicznym, na wolności poradziła sobie doskonale.

W marcu samica wydostała się z woliery przez otwór, który powstał wskutek rozpięcia się siatki. Na początku widziano ją w okolicach Płocka, z czasem zaczęła oddalać się w kierunku gór. Ornitolodzy z całej Polski informowali płockie zoo, gdzie udało się zaobserwować zbiega. – Otrzymywaliśmy Informacje i fotografie, które dokumentowały pobyt samicy w różnych miejscowościach – mówi Magdalena Kowalkowska z płockiego ogrodu zoologicznego.

PowiązaneTematy

Bielik był więc 13 kwietnia w Słupii, w okolicach Jeżowa (woj. łódzkie), 3 maja wypatrzono samicę w Świnnej Porębie (woj. małopolskie), dzień później w Jaksicach (woj. małopolskie), a 6 maja w Lipie i Stalowej Woli (woj. podkarpackie). Od tego czasu słuch po niej zaginął, chociaż zoo o zdarzeniu poinformowało lokalne organizacje ornitologiczne, a także profesjonalistów zajmujących się ochroną ptaków drapieżnych, np. Komitet Ochrony Orłów. Numer transpondera wszczepionego samicy został również zarejestrowany w międzynarodowej bazie zwierząt zaginionych.

Dopiero 15 listopada ptak został odnaleziony w okolicach Przemyśla (województwo podkarpackie). – Ptak niefortunnie zakopał się w mule w stawie, z którego spuszczono wodę. Szybka reakcja właściciela stawu i powiadomienie odpowiedniej instytucji sprawiło, że bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie pod okiem lekarzy weterynarii przeszedł gruntowne badania. Zdrowy i w bardzo dobrej kondycji fizycznej ptak powrócił już do Płocka – relacjonuje Magdalena Kowalkowska.

Jak widać, zwierzęta urodzone i hodowane w ogrodach zoologicznych nie tracą swoich naturalnych instynktów. Samica bielika nigdy wcześniej nie polowała, ale na wolności potrafiła samodzielnie zdobywać pożywienie i poradzić sobie przez 8 miesięcy.

Bielik olbrzymi (Haliaeetus pelagicus) to bliski krewny naszego rodzimego bielika. Jest jednak od niego większy i nieco inaczej ubarwiony. W zależności od przyjętych kryteriów, jest wymieniany wśród największych ptaków drapieżnych świata (razem z harpią i małpożerem). W naturze bieliki olbrzymie zamieszkują północno-wschodnią Azję, gdzie prowadzą podobny tryb życia do naszego bielika. Podobnie jak u niego, w diecie orłana dominują ryby. Światowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaklasyfikowała orłana w kategorii Vulnerable – co oznacza narażony na wyginięcie. Chroniony jest również przez międzynarodową konwencję CITES.

Płocka samica, to ptak wykluty 5 kwietnia 2008 r. w ogrodzie zoologicznym w Libercu (Czechy). Do naszego ZOO przyjechała w listopadzie 2008 roku. Dołączyła do samca, którego w 2002 roku do Płocka przekazało ZOO w Moskwie.