REKLAMA

Ten gatunek ryb jest starszy od dinozaurów! Do Płocka trafiła jedna z nich [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Arapaima, inaczej nazywana „żywą skamieliną” przyjechała do płockiego ogrodu zoologicznego. Po okresie kwarantanny, pływa już w 12-metrowym akwarium. Ten rodzaj ryb może osiągać wagę 200 kilogramów!

Arapaima trafiła do płockiego zoo pod koniec października z Palmiarni Poznańskiej, w której pływała ponad 10 lat. To jedna z największych ryb słodkowodnych świata, dlatego jej transport był poważnym przedsięwzięciem, w którym uczestniczyli fachowcy z Poznania, Płocka i ZOO Wrocław.

– Ryba ta, to prawdziwy drapieżnik i do łagodnych nie należy, trzeba więc było dokładnie zaplanować całą strategię tej operacji. Etap pierwszy, najtrudniejszy, to wydostanie jej ze zbiornika, w którym pływała. Tu potrzeba było kilkunastu silnych rąk oraz akcesoriów nurkowych i ochronnych – w myśl zasady: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przede wszystkim. Potem załadunek do zbiornika na pokładzie solidnego dostawczego auta i hop na autostradę, by czym prędzej dotrzeć do Płocka. Na miejscu było już z górki, bo, jak zapewne każdy rybak potwierdzi, łatwiej wrzucić rybę do wody, niż ją z niej wyciągnąć – wyjaśnia płockie zoo.

Najpierw Arapaima musiała odbyć kwarantannę w specjalnym zbiorniku na zapleczu, ale w końcu trafiła do docelowego akwarium, tym samym dołączając do dwóch przebywających już w Płocku ryb tego gatunku.– Odwiedzając nasze akwaria, warto przystanąć przy 12 metrowym zbiorniku ryb Ameryki Południowej i popodziwiać te niezwykłe ryby – zachęca zoo w Płocku.

Kilka ciekawostek o Arapaimie:

  • Jest starsza od dinozaurów, a jej wygląd nie zmienił się od milionów lat. Z uwagi na prehistoryczną budowę ciała, nazywana jest czasami żywą skamieliną.
  • Występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko.
  • Oddycha powietrzem atmosferycznym. Posiada pęcherz pławny i co kilkanaście minut musi zaczerpnąć powietrza. Umożliwia jej to przetrwanie okresów suszy, kiedy to potrafi zagrzebać się w błocie lub piasku.
  • Notowano osobniki o długości dochodzącej do 3,9 m i masie ciała do 200 kg. Niepotwierdzone doniesienia mówią o arapaimach o długości nawet 4,5 m.
  • Poluje wśród roślinności wodnej, wyskakując na ofiarę z ukrycia.
  • Naturalnym wrogiem arapaimy jest jaguar.
  • W regionach, z których pochodzi, jej mięso stanowi przysmak.
Fot. Zoo Płock

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU