ADVERTISEMENT

Święto pizzy – którą lubicie najbardziej?

ADVERTISEMENT

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy – potrawy, która zawładnęła sercami Polaków, co widać chociażby po ilości pizzerii w naszym kraju. Jakie rodzaje pizzy jemy najczęściej?

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że protoplasta pizzy, czyli płaskie, okrągłe placki wypiekane były już w czasach starożytnych, a na przykład w dawnym Egipcie były środkiem płatniczym. Starożytny Rzym natomiast szczycił się potrawą pod nazwą focaccia, która była przyprawiana ziołami i serem. W dokumentach słowo „piza” pojawia się po raz pierwszy w 997 roku.

Popularność pizza zyskała we Włoszech po pojawieniu się tam pomidorów, gdzie dotarły po odkryciu Ameryki. Wówczas to warzywo zaczęto wykorzystywać do przyprawiania pizzy. O pierwszych pizzeriach możemy mówić od XVIII wieku – otwarto je w Neapolu.

PowiązaneTematy

Najbardziej znaną pizzą jest margherita, którą wykonał w 1889 roku jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Wykonał wtedy trzy rodzaje pizzy: „alla mastunicola” (z serem i bazylią), „marinara” (z pomidorami) i z mozzarellą, która właśnie najbardziej zasmakowała królowej. Podkreślmy jednak, że nie był on twórcą tych przysmaków, bowiem placki z tymi składnikami stosowano już wcześniej.

Z czasem pizzę pokochali nie tylko Włosi, ale i np. Amerykanie, Rosjanie czy Polacy. W naszym kraju najczęściej zamawiamy capriciosę, czyli pizzę z serem, szynką, pieczarkami, pomidorami. Kolejne miejsca na liście zajmuje margherita (z mozarellą) i pepperoni (z włosko-amerykańską odmianą salami). Ta ostatnia pizza mylona jest z peperoni, czyli małą, włoską papryczką. Część Polaków wybiera także pizzę hawajską, do której dodajemy ananasa.

Warto podkreślić, że kubki smakowe Polaków ewoluowały i obecnie trzeba wykonać naprawdę dobre ciasto i użyć dobrej jakości składników, aby utrzymać popularność pizzerii. Niezbędne dodatki dla rodaków to przede wszystkim szynka, salami, pieczarki i cebula. Z sosów natomiast najczęściej wybieramy czosnkowy, pomidorowy i ostry, rzadziej słodko-kwaśny czy barbecue. Polacy wolą też ciasto grube, choć tradycyjna pizza ma cienkie, dość sztywne ciasto.

A Wy jaką pizzę lubicie najbardziej?