REKLAMA

Sensacja w płockim zoo – urodziły się tygrysiątka! Jak powinny mieć na imię?

REKLAMA

W płockim ogrodzie zoologicznym para tygrysów po raz pierwszy została rodzicami. Maluchy przyszły na świat pod koniec kwietnia, ale samica Luna ukrywała je przed okiem opiekunów. Okazało się, że to chłopczyk i dziewczynka, którym teraz trzeba nadać imiona.

To świetna informacja dla płockiego ogrodu zoologicznego. Para tygrysów: 6-letnia Luna i 10-letni Cycero zostali niedawno rodzicami.

– Pasiaste maluchy przyszły na świat z końcem kwietnia. Luna do tej pory skrzętnie ukrywała swoje dzieci przed oczami opiekunów i nie odstępowała ich na krok. Pierwsze tygodnie po narodzinach są niezwykle ważne w odchowie młodych, więc musieliśmy zapewnić im spokój i cierpliwie poczekać, aż matka pozwoli zbliżyć się do swoich dzieci. Dziś możemy się już nimi pochwalić, ponieważ Luna zaczęła wyprowadzać młode na zewnątrz – wyjaśnia ogród zoologiczny w Płocku.

Podczas badania lekarskiego okazało się, że tygrysiątka to chłopczyk i dziewczynka. Teraz trzeba nadać im imiona – zoo zapowiada już wkrótce ogłodzenie konkursu.

Fot. Zoo Płock

A dlaczego jest to wręcz sensacyjna wiadomość? Otóż ten podgatunek tygrysa znajduje się na granicy wyginięcia i objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziły się jedynie 23 tygrysy syberyjskie w 7 ogrodach zoologicznych. Narodziny w płockim zoo są jedynym rozmnożeniem tego podgatunku w Polsce w ciągu minionego roku.Tygrys syberyjski, nazywany też amurskim (Panthera tigris altaica) uważany jest za największego przedstawiciela rodziny kotowatych i jednego z największych żyjących lądowych drapieżników. To piękne i dostojne zwierzę może osiągać ponad 3 m długości (wraz z ogonem) oraz ważyć powyżej 300 kg. Samice są mniejsze od samców. Żyje w Azji, głównie na wschodnich krańcach Rosji oraz w dolnym biegu Amuru, na granicy wschodniej Rosji i północno–wschodnich Chin. Temperatura w tych rejonach spada do -40°C.

Tygrys jest samotnikiem, bardzo dobrze pływa i skacze. Przez całe dorosłe życie przemierza tereny łowieckie w poszukiwaniu pokarmu, na który składają się głównie jelenie, łosie, dziki, rysie, niedźwiedzie i dzikie kozy. Jednorazowo może on zjeść nawet 35 kg mięsa.

Fot. Zoo Płock

Ciąża trwa około 3,5 miesiąca i zwykle na świat przychodzą 2-3 młode, które ssą mleko przez około 2 miesiące. Pozostają z matką przez 2-3 lata, dopóki nie nauczą się same polować. Żyją ok. 15 lat.

Tygrys syberyjski objęty jest całkowitą ochroną. Wielkość populacji szacuje się na ok. 500 osobników. Powodem tak małej liczebności jest przede wszystkim wyniszczanie lasów, co doprowadziło do znacznego ograniczenia populacji dzików, ulubionego pokarmu tygrysa syberyjskiego. Drugim powodem zagrożenia do niedawna było kłusownictwo dla niezwykle cennej skóry oraz części ciała, używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie w wyniku licznych działań ochronnych, liczebność podgatunku jest stabilna.

Fot. Zoo Płock

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Metyl says:

    Fajzer i Moderna

  2. Mosar says:

    Jagrys i Ongrys

  3. Rambo says:

    1.korona, 2.covid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU