REKLAMA

Seniorzy zimą potrzebują szczególnej troski

REKLAMA

Starość nie zawsze wygląda tak, jak w filmach. Oprócz słabszej kondycji, często dają o sobie znać choroby powodujące problemy z poruszaniem się, zanikami pamięci i zdolności orientacji, dlatego szczególnie zimą jest ważne, aby otoczyć seniorów opieką.

W przypadku zaginięcia osoby starszej, czas jest bardzo ważny. Zwłaszcza, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, pojawiają się opady śniegu i oblodzenie. Osoby starsze, podobnie jak dzieci, są bardziej narażone na wychłodzenie. Sierpeccy policjanci przygotowali kilka rad, jak zadbać o bezpieczeństwo osób starszych.

PowiązaneTematy

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zaginięcia?

 • jeśli senior mieszka sam, warto przekazać mu prosty w obsłudze telefon komórkowy i dzwonić kilka razy dziennie. Zadbaj, aby bateria zawsze była naładowana;
 • odwiedzaj starszych członków rodziny tak często, jak to możliwe;
 • dopilnuj, aby regularnie przyjmowali leki przepisane przez lekarza. Senior może o nich zapomnieć, a przez to pogorszy się stan jego zdrowia;
 • poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na różne niepokojące zachowania. Zostaw im swój numer telefonu, aby mogli się z Tobą jak najszybciej skontaktować.
 • warto rozważyć zakup zegarka z GPS, opaski lub innych urządzeń lokalizacyjnych.

Co robić, gdy zaginie senior? Przede wszystkim zachować spokój.

Osoba starsza nie odbiera telefonu? Nie zastałeś go w mieszkaniu? Nie musi to oznaczać, że senior zaginął. Jego nieobecność może być chwilowa i spowodowana wyjściem na spacer, spotkaniem ze znajomymi lub wyjściem do kościoła. Możesz na własną rękę sprawdzić najczęściej odwiedzane miejsca. Jeśli jednak członek rodziny nie wraca, a ma problemy z pamięcią, traci orientację w terenie to czas na powiadomienie Policji.

Na wagę złota jest aktualna fotografia przedstawiająca wizerunek osoby zaginionej. Zdjęcie sprzed 10 lat prawdopodobnie będzie już nieaktualne. Przekaż policjantom dokładne informacje dotyczące seniora – wiek, wzrost, wagę, kolor włosów, oczu, cechy charakterystyczne, ubiór, a także schorzenia.Zastanów się i przygotuj listę miejsc, które osoba starsza odwiedzała lub z którymi była emocjonalnie związana. Możesz szukać zaginionego również na własną rękę, ale bądź w kontakcie z policjantami biorącymi udział w poszukiwaniach. Jeśli się odnajdzie – natychmiast poinformuj jednostkę biorącą udział w działaniach.

– Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny – zaznaczają policjanci.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 2

 1. Cynik says:

  A co to Orlen obchodzi, dzieci pracowników są ważniejsze…

 2. Monika says:

  Dlatego tez szoda ze zrezygnowano z paczki wigilijnej dla seniorow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: