REKLAMA

Seniorzy po wypłacie „trzynastek”. Na Mazowszu to łącznie 1,4 mld zł

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wypłacono już większość „trzynastek” seniorom na Mazowszu. W sumie wartość świadczeń sięgnęła 1,4 mld zł.

Trzynasta emerytura została już wypłacona ponad 8,4 mln uprawnionym. W całym kraju na świadczenia przeznaczono niemal 10,5 mld zł, przy czym co ósma złotówka trafiła do seniorów mieszkających w województwie mazowieckim.

Najwięcej w regionie, aż 865,6 tys. zł, wypłaciły trzy warszawskie oddziały ZUS. W aglomeracji warszawskiej świadczenie otrzymało 695,5 tys. klientów ZUS.

Płocki oddział przekazał około 227 mln zł dodatkowych świadczeń do 183 tys. osób. Na południu województwa radomski ZUS zaopatrzył 142,6 tys. seniorów w prawie 177,4 mln zł. Siedlecki oddział, obsługujący wschodnią część województwa, wypłacił około 126,1 mln zł 101,6 tys. osób.

Na Mazowszu trzynastkę otrzymało łącznie 1 mln 123 tys. seniorów. Wypłacono niemal 1,4 mld zł. Do przekazania pozostały już tylko trzynastki pobierane z zasiłkami i świadczeniami przedemerytalnymi, ale i one trafią do świadczeniobiorców jeszcze przed majówką.

– Dodatkowe roczne świadczenia są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2021 r. jest to 1250,88 zł brutto – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.Wyjątkiem jest renta rodzinna. W przypadku, gdy jest pobierana przez kilka osób, to przysługuje tylko jedno prawo do trzynastki. ZUS podzielił wtedy kwotę jednorazowego świadczenia pieniężnego (1250,55 zł) proporcjonalnie przez liczbę osób uprawnionych do renty rodzinnej. Jeśli więc do świadczenia uprawnione były np. dwie osoby, to każda z nich dostała 625,44 zł (brutto).

– Trzynastkę otrzymują osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Z dodatkowego rocznego świadczenia nie dokonuje się potrąceń i egzekucji – tłumaczy prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS przypomina także, że aby otrzymać dodatkowe roczne świadczenie, nie trzeba było składać żadnego wniosku. Otrzymały ją automatycznie osoby, które do 31 marca 2021 r. miały ustalone np. prawo do emerytury lub renty.

Oprócz ZUS trzynastki może wypłacać także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWIA, Wojskowe biura emerytalne oraz Biuro emerytalne służby więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. tomek says:

    seniorom 13 14 a tym co zarabiaja 2170 co rzad zaoferuje

    • Też anonim says:

      Bronisław POwiedział: „Weź kredyt, zmień pracę”. A jak jesteś takim altruistą, to możesz ze swojej pensji jednej osobie słabo zarabiającej przekazywać 1 tys. zł netto co miesiąc. A może nawet stać Cię, aby wspomóc więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU