REKLAMA

Rekordowa emerytura płocczanina – ponad 14 tys. zł

REKLAMA

Płocki ZUS wypłaca jednemu z emerytów świadczenie w wysokości ponad 14 tysięcy zł. Zakład podpowiada jak zyskać wysoką emeryturę i o czym pamiętać przy decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej.

Rekordzista płockiego oddziału ZUS pobiera emeryturę w wysokości 14.365 zł. Co zrobić, aby uzyskać równie imponujące świadczenie?

– Wysokość emerytury z ZUS zależy od naszych decyzji podejmowanych przez cały okres aktywności zawodowej.  Przede wszystkim jest to unikanie nieoskładkowanych form pracy, w tym pracy na czarno, i wydłużenie aktywności zawodowej – zaznacza Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Kwota świadczenia to efekt wieloletniej pracy zawodowej i sumiennego opłacania składek. Rekordzista przepracował łącznie już ponad 47 lat. Przeszedł na emeryturę, ale wciąż pracuje i dalej opłaca składki.

– Generalna zasada jest taka, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż o 8-10%. Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom – wyjaśnia Piotr Olewiński.

Trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia. Emeryt z rekordowym świadczeniem skorzystał już ze swojego prawa emerytalnego, ale wciąż pracuje. Jego emerytura nie rośnie więc już w tak szybkim tempie, ale jest coraz wyższa, bo do konta w ZUS wciąż dopisywane są nowe składki.Rozważasz przejście na emeryturę?

Podejmując decyzję o wycofaniu się z życia zawodowego, pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem, a nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść już teraz, ale równie dobrze może to być przyszły miesiąc lub przyszły rok. Decyzja należy wyłącznie do nas i powinna być dobrze przemyślana.

– Przed złożeniem wniosku o emeryturę zawsze warto porozmawiać z doradcą emerytalnym z ZUS. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ wyliczy on na naszą prośbę prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki tej symulacji możemy ocenić, czy warto przejść na emeryturę już teraz, czy może lepiej zaczekać np. kilka miesięcy i uzbierać więcej składek – zwraca uwagę Piotr Olewiński.

Zdarzają się również sytuacje, gdy przyszły emeryt dowiaduje się u doradcy, że brakuje mu np. kilku tygodni do uzbierania stażu pracy, dzięki któremu będzie mu przysługiwać gwarancja minimalnej emerytury. W takiej sytuacji warto kontynuować zatrudnienie aż do momentu wskazanego przez doradcę.

Przy rozważaniu przejścia na emeryturę ważne jest zadbanie o ustalenie kapitału początkowego. Ta kwota jest wyliczana po to, by powiększyć przyszłe świadczenie o składki opłacone przed 1999 r. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przejść na emeryturę za pół roku, czy też za 5 lat, już teraz warto dopełnić formalności. Z każdym rokiem znalezienie wymaganych dokumentów może być trudniejsze.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. Znafca says:

  Nic tylko robić, robić, robić za miskę ryżu i potem tylko umierać !!! A wszystko po to, aby urzędnikom ZUS-u i rządowi żyło się lepiej. Przemyślcie bo naprawdę warto i brzmi naprawdę zachęcająco :D
  PPK czyli Polecamy Płać Kur*a

 2. tadzio says:

  Bananen Reublic

 3. ja says:

  Drodzy komentujący zapewne osoba, która ma tego typu emeryture nigdy nie pracowała za najniższą krajową. I stawiam, że głównie to były stanowiska kierownicze, dyrektorskie.
  Oczywiście większość z nas nie będzie miało takiej emerytury. Jednak w większości przypadków niska emerytura obecnych Emerytów wynika
  z pracy na czarno przez ileś tam lat, pracy za niższą kwotę i branie resztę pod stołem.

 4. Login says:

  No super tekst….. Obajtek by się uśmiał!!!!!

 5. Sławek says:

  propaganda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU