REKLAMA

Ścieżki edukacyjne w płockich parkach

REKLAMA

Na Podolszycach trwa właśnie budowa innowacyjnych ścieżek edukacji ekologicznej. Projekt ten jest skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, szkół oraz innych placówek edukacyjnych na terenie naszego miasta. Pierwsze pomoce dydaktyczne stanęły już w Parku Północnym oraz Lasku Brzozowym. Cieszą się ogromną popularnością wśród spacerujących, dlatego jest już pewne, że projekt poszerzy zasięg swojego działania na terenie Płocka.

Dzięki tablicom i grom edukacyjnym, zarówno dzieci, młodzież, jak i sami dorośli będą mogli nauczyć się jak należycie segregować odpady, co dzieje się podczas ich rozkładu i jak długo trwa taki proces oraz do jakich źródeł trafiają poszczególne rodzaje odpadów. Oprócz tego, wszyscy będą mieli możliwość zgłębić swoją wiedzę, dotyczącą chociażby gatunków drzew, krzewów oraz ptaków miejskich.

PowiązaneTematy

W pobliżu już wybudowanych ścieżek dydaktycznych staną niedługo specjalne pojemniki do segregacji odpadów, a w Parku Północnym również ławki parkowe oraz stojaki na rowery. Wszystkie te elementy mają świetną lokalizację. Znajdują się w pobliżu szkół oraz przedszkoli, dzięki czemu będzie możliwe wykorzystywanie wszystkich urządzeń do lekcji terenowych. Mają one kształtować u dzieci i młodzieży tak zwaną postawę proekologiczną i zachęcić do dbania o otaczające nas środowisko.

Całkowity koszt prac przekracza ponad 270 tys. złotych. To spora kwota, która ma zapewnić rozwój ochrony środowiska w naszym mieście. Ponad 165 tys. złotych ratuszowy Wydział Kształtowania Środowiska zdobył z dofinansowania w ramach programu „Wspieranie rozwoju infrastruktury edukacyjnej – zadanie nieinwestycyjne”. Program w całości sfinansowany był przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zachęceni pierwszymi działaniami w ramach projektu, możemy oczekiwać na ciąg dalszy. Ścieżki edukacyjne gromadzą coraz więcej spacerujących. Nawet, jeśli ktoś trafi na nie przypadkowo, od razu zwraca na nie uwagę, interesuje się elementami, które są na nich umieszczone. To ważne, szczególnie dla dzieci. Dzięki nim już od najmłodszych lat poznają możliwości dbania o codzienne środowisko.