REKLAMA

Rusza czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego ogłosił nabór projektów do 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Samorząd chce dać więcej czasu mieszkańcom na przygotowanie inicjatyw.

Mazowiecki samorząd po raz kolejny oddaje część pieniędzy z budżetu do dyspozycji mieszkańców. W ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na lokalne inicjatywy przeznaczono 25 mln zł.

PowiązaneTematy

– Jestem przekonany, że i tym razem Mazowszanie wykażą się pomysłowością i zawalczą o swoje projekty, do czego gorąco zachęcam – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza rusza 21 listopada.

– Bardzo dobrze się dzieje w Państwie Polskim i społeczeństwie naszym, gdy ludziom w tych trudnych czasach chce się chcieć. To bardzo dobrze, bo dzięki temu chciejstwu możemy swobodnie zmienić swoją rzeczywistość, rzeczywistość sąsiedzką, osiedlową, sołecka, gminną, powiatową i miejską. W Płocku od wielu lat przypatrujemy się i aktywnie uczestniczymy w Budżecie Obywatelskim Miasta Płocka i odkąd tylko pojawiła się ta możliwość w regionie, u Pana Marszałka, to również płocczanie, ale przede wszystkim ci, którzy wcześniej nie mieli takiej możliwości działania poprzez Budżet Obywatelski, składają bardzo kreatywne pomysły i później doskonale je wdrażają w życie – zaznaczył Tomasz Kominek, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku.

Zdecyduj, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu województwa

Budżet Obywatelski Mazowsza to część budżetu województwa mazowieckiego, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu sami mieszkańcy. Zgłaszając projekt, Mazowszanie mają realną szansę zrealizować własne pomysły.

– 4. edycja to czas na realizację kolejnych pomysłów Mazowszan dotyczących najbliższej okolicy, sąsiadujących gmin czy całego województwa. Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani liczbą oraz jakością składanych projektów. Czekamy z niecierpliwością na propozycje w rozpoczynającej się edycji – mówiła Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych urzędu marszałkowskiego.

Na co można zdobyć pieniądze

W 4. edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. karetka, ścieżka pieszo-rowerowa czy boisko. Budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do samorządu województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek.

Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”, tj. np. szkolenia, warsztaty, wydarzenia tematyczne, zawody czy koncerty.

fot. Wiktor Pleczyński

Od pomysłu do projektu w 4 krokach

Kluczowy jest pomysł. I to jest pierwszy krok na ścieżce do sięgnięcia po środki z budżetu Mazowsza. Na projekt inwestycyjny można zdobyć nawet do 1 mln zł, a na nieinwestycyjny do 200 tys. zł.

Krok drugi to precyzyjne, ale i ciekawe opisanie projektu w formularzu zgłoszeniowym. Wypełniając go, na początku należy wybrać kategorię (obszar tematyczny), nadać dobry tytuł naszemu projektowi, a później dodać skrócony opis projektu, co jest szczególnie ważne, bo będzie on promował projekt podczas głosowania. W formularzu należy również zawrzeć uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego adresatów.Krok trzeci to kosztorys projektu. Im bardziej szczegółowy, tym lepszy. Zdobycie minimum 50 podpisów pod projektem w formie papierowej czy elektronicznej zamyka proces składania projektu do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Projekty można składać w takich obszarach, jak np. edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami, pomoc społeczna czy wspieranie rodziny.

Na zgłaszanie projektów jest dużo czasu. Nabór trwa od 21 listopada 2022 r. aż do 13 stycznia 2023 r. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Ścieżki rowerowe, warsztaty, sprzęt i bociany

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego odnotował aktywność płocczan w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

– Ponad 11 tys. głosów w ostatnim głosowaniu w BOM-ie to jest naprawdę świetny wynik, który dał prym regionowi płockiemu. To pokazuje, że nie brakuje dobrych pomysłów, ale też umiejętności w przekonywaniu do nich innych – zauważa marszałek Adam Struzik.

Przypomnijmy, że w ostatniej edycji BOM wśród wybranych do realizacji inwestycji znalazło się 11 projektów z regionu płockiego w tym m.in.: budowy aż trzech ścieżek pieszo-rowerowych – wzdłuż drogi wojewódzkiej 577 na trasie Gąbin-Sanniki, na odcinku Maszewo Duże-Mańkowo-Nowa Biała oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej 567 na odcinku Rogozino-Płock, a także specjalistyczny sprzęt dla szpitala psychiatrycznego w Gostyninie.

Największą liczbę głosów z listy regionalnej w 3. edycji BOM-u zdobył projekt z podregionu płockiego – „Z wizytą u Chopina w Sannikach” – interdyscyplinarne działania międzypokoleniowe jako wspólne ich potrzeby. Zadanie interdyscyplinarne z obszaru edukacji i kultury oraz ochrony zabytków. Na ten pomysł głosowało aż 2541 osób.

Wsparcie z poprzednich edycji BOM-u pozwoliło np. na. budowę profesjonalnych platform pod gniazda bocianów w sierpeckim skansenie.

– W tym projekcie wszystko się zgadza. Mamy bociany, które są głównymi odbiorcami naszego działania, ale też i może przede wszystkim są one pewnego rodzaju naszym wspólnym dobrem narodowym. Te miejsca przygotowaliśmy dla ptaków, które potrzebują naszej pomocy, np. ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby niepełnosprawnych nielotów. Mało tego, ponieważ możemy obserwować naszych podopiecznych właśnie, dzięki kamerkom zainstalowanym przy gniazdach i śledzić ich losy na www.mwmskansen.pl możemy odwiedzić ich także na żywo! A wszystko to zadziało dzieje się w pięknym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i przez kolejne lata będziemy mogli wszyscy bezpłatnie przez Internet oglądać nasze „boćki”. Nadmienię tutaj, że to wszystko jest możliwe dzięki bardzo ścisłej współpracy z muzeum, m.in. Piotrem Rzeszotarskim. Projekt na początku miał inną formę i po konsultacjach online z mieszkańcami Mazowsza, którzy obserwują bociany online oraz po uwagach muzeum projekt nabrał kształtu, który będzie służył nam przez kolejne lata. Projekt ten pomoże różnorodnym bocianom: czarnym, białym oraz niepełnosprawnym nielotom. Nas będzie edukował na temat ich życia i zwyczajów. Jest w tym ogromna pozytywna energia i nadzieja! – podkreśla Piotr Kalbarczyk autor zwycięskiego pomysłu.

fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 8

 1. obserwator says:

  Zrobić mazowieckie muzeum figur woskowych z wypożyczalną aby ci pozoranci nie musieli ciągle pozować do fotografii a mogli zająć się pracą!

 2. nemrod3x says:

  Jak nie macie co robić z kasą to załatajcie dziury w drodze między Imielnicą a Radzanowem. Ta droga nie była chyba remontowana ze 20 lat. Albo dajcie tę kasę na szpital, który wiecznie tonie w długach. Bardziej się to przyda niż kolejne „siłownie pod chmurką”.

 3. historyk says:

  Ten pan pierwszy z lewej to znany ;’sulejman wspaniały”

 4. historyk says:

  Ten pan pierwszy z lewej to znany ;’sulejman mazowiecki”

 5. tomek says:

  bedac przy korycie mozna zalatwic duzo dla rodziny isobie nigdy wiecej wyborow

 6. Gumofilce says:

  Kuminka gęba to już nawet z kibla wychodzi to kojarze, ale ci bracia Dalton on najmniejszego do najwiekszego to nie wiadomo kim są.
  Może właściciele firm przyszłych beneficjentów kontraktów, którzy podzielą sie cash backiem z decydentami ?

 7. Fotograf says:

  Ciagle te same geby ustawiaja sie do fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU