REKLAMA

Rodzinny Dom Dziecka z niższymi rachunkami za prąd. Pomogła Grupa ORLEN

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Rodzinne domy dziecka stwarzają szansę dla dzieci dotkniętych przez los na normalne dzieciństwo. Dużo osób to jednak m.in. wysokie rachunki za prąd. Teraz na dachach tych nieruchomości montowane są panele fotowoltaiczne. To wspólna inicjatywa spółek z Grupy ORLEN: Energi oraz Fundacji ORLEN.

Szczawin Kościelny to wieś w Polsce położona w powiecie gostynińskim. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa płockiego. To m.in. tutaj realizowany jest projekt „Domy Dobrej Energii”, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Energa, a wsparcie finansowe zapewnia Fundacja ORLEN.

Jak wyjaśnia Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN oraz Przewodnicząca Rady Fundacji ORLEN, przyjęta przez Koncern Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN zakłada ambitne wyzwania, których centrum są głównie cele środowiskowe i społeczne.

– Decyzja o naszym zaangażowaniu w projekt „Domy Dobrej Energii”, który doskonale łączy w sobie realizację tych celów, była dla nas oczywista. Pierwszym etapem projektu objęte zostały Rodzinne Domy Dziecka w Szczawinie Kościelnym i w Gostyninie, będące pod opieką Fundacji ORLEN – tłumaczy Agata Górnicka.

Dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej na dachu Rodzinnego Domu Dziecka w Szczawinie Kościelnym, placówka będzie produkowała zieloną energię na własne potrzeby. To oznacza nie tylko zmniejszenie wydatków z domowego budżetu, ale także ograniczenie wpływu na środowisko naturalne.

– Z rodzinnym domem dziecka, w którym się dzisiaj znajdujemy, Fundacja ORLEN współpracuje już od wielu lat – mówi Kinga Szewczyk, Kierownik Biura Fundacji ORLEN. – Gdy zgłosiła się do nas Energa, że realizuje projekt „Domy Dobrej Energii”, skontaktowaliśmy się z domami i zapytaliśmy, jakie mają koszty energii, czy planują montaż paneli fotowoltaicznych. Byli tym bardzo zainteresowani – tłumaczy.

Grupa ORLEN pomoże domom dziecka. Będą miały panele fotowoltaiczne

Jak mówi Sylwia Przyłucka, prowadząca Rodzinny Dom Dziecka w Szczawinie Kościelnym, do projektu „Domy Dobrej Energii” przystąpiła z inicjatywy Fundacji ORLEN.– Rachunki za prąd to znaczne obciążenie dla naszego domowego budżetu, dotychczas płaciliśmy około 1100 zł miesięcznie. Dzięki zamontowanym panelom fotowoltaicznym, będziemy mogli w skali roku oszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na wydatki związane z dziećmi. To realna pomoc – tłumaczy Sylwia Przyłucka.

W tym rodzinnym domu dziecka mieszka 15 osób. Jak przyznaje Sylwia Przyłucka, dzieci będące pod ich opieką są straumatyzowane, więc energii zużywają dużo.

– Nocą palą się lampki w każdym pokoju, bo taka jest potrzeba dzieci – wyjaśnia.

Montaż paneli fotowoltaicznych w Rodzinnym Domu Dziecka w Szczawinie Kościelnym, fot. PKN ORLEN

Energa Obrót, która była odpowiedzialna za dostawę instalacji fotowoltaicznej do RDD w Szczawinie Kościelnym, dobrała moc instalacji w taki sposób, aby jej produkcja w ciągu roku w pełni pokrywała bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Taka konfiguracja pozwoli zredukować rachunki za prąd nawet o 90 proc.

– Cieszymy się, że mogliśmy zakończyć montaż paneli fotowoltaicznych, które obniżą koszty energii w tym domu – podkreśla Kinga Szewczyk, Kierownik Biura Fundacji ORLEN.

Warto zaznaczyć, że Fundacja ORLEN od 20 lat, czyli od początku swojej działalności, wspiera Rodzinne Domy Dziecka, poprzez m.in.:

  • przekazywaniu środków na rehabilitację czy edukację dzieci,
  • realizację programu stypendialnego,
  • organizowanie wypoczynku dla całych rodzin w czasie wakacji i ferii.

Projekt „Domy Dobrej Energii” uruchomiono w tym roku – ma stanowić dodatkową pomoc dla prowadzących placówki, ale poza wsparciem finansowym, zwiększa także świadomość proekologiczną mieszkańców i przyczynia się do ograniczenie skutków zmian klimatycznych. W kolejnym etapie projektu energia ze słońca zasili Rodzinny Dom Dziecka w Gostyninie oraz domy dziecka w Rypinie i Kaczkach Średnich w gminie Turek.

Montaż paneli fotowoltaicznych w Rodzinnym Domu Dziecka w Szczawinie Kościelnym, fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU