W piątek przypada rocznica dramatycznej powodzi, do jakiej doszło w Płocku kilkadziesiąt lat temu. Zalana została wtedy znaczna część miasta.
8 stycznia 1982 roku – 39 lat temu – woda przedarła się do lewobrzeżnej części Płocka, do portu i Państwowych Zakładów Zbożowych. Zalaniu uległy także między innymi Borowiczki, Słubice i Iłów.
Reklama
– Wojewoda Płocki ogłosił stan klęski żywiołowej na zalanych terenach i zaapelował do mieszkańców o ewakuację – przypomina Archiwum Państwowe w Płocku.
Te dramatyczne chwile zostały uchwycone i zachowane na fotografiach ze zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku.
Reklama
1. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
2. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
3. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
4. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
5. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
6. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
7. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
8. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
9. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
10. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
11. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
12. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
13. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
14. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
15. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
16. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
17. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
18. fot. ze Zbioru Tomasza Jacka Gałązki przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku
Trudne chwile uchwycili również żołnierze, którzy zostali wysłani do akcji ratowania płocczan. W 2018 roku podczas pracy nad książką „Płockie mosty na Wiśle” Piotr Gryszpanowicz odwiedził Jednostkę Wojskową 3136 w Chełmnie – 3 Batalionu Drogowo-Mostowego. Prezes Towarzystwa Technicznego w Płocku odnalazł tam w księdze pamiątkowej zdjęcia z działań podczas powodzi.





![Auto spadło z wiaduktu w Płocku. Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/wiadukt-2-120x86.jpg)


![Auto spadło z wiaduktu w Płocku. Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/wiadukt-2-360x180.jpg)



![Zablokowana droga i ciężko ranna nastolatka [AKTUALIZACJA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/potracenie-nastoletniej-rowerzystki-maj-2026-1-360x180.jpg)


![Epickie Juwenalia Płockie [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/Plockie-Juwenalia-2026-14-360x180.jpg)
![Płocka parada żeglarska [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/Parada-50-lecie-POZZ-2026-16-360x180.jpg)
![XVIII Jarmark Tumski w Płocku ożywił Starówkę [FILM, FOTO]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/jarmark_tumski2026-33-360x180.jpg)


![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)

![Uczennice z Gąbina wśród najlepszych grafików młodego pokolenia w Polsce [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/vektor_staszic-360x180.jpeg)
![Biblioteka zaprasza do konkursu „Pokaż nam przyszłość!” [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka1-360x180.jpeg)
![Doktorat to więcej niż nauka. O ambicji, stresie i drodze po tytuł naukowy [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/wystapienia-360x180.jpeg)



![Półkolonie na sportowo. Wakacje z Fundacją ORLEN [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/08/futbolgang2025-12-360x180.jpg)






![XXVII Płock Orlen Polish Open już za nami. Kto zwyciężył tym razem? [ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2022/05/popo2022-13-360x180.jpg)










