REKLAMA

Renifer przybył wiosną do płockiego ZOO

REKLAMA

Renifery na wiosnę? Czemu nie. Do mieszkającej w płockim ZOO pary reniferów fińskich dołączyła młoda samica. Zwierzę przybyło z czeskiego Ogrodu Zoologicznego w Pradze.

Roczna łania bardzo dobrze czuje się w Płocku ze swoją nową rodziną. Na wybiegu reniferów dostrzec można dziwne urządzenie. Samce reniferów potrzebują rywala do walki. Walczą ze sobą m.in. w obronie stada, o swoje terytorium lub rywalizując o samicę. Urządzenie, które zamontowano w płockim ZOO ma pomóc reniferowi, który jak na razie jest jedynym samcem,  wyładować nadmiar energii.

PowiązaneTematy

W warunkach naturalnych renifery fińskie, zwane też leśnymi, zamieszkują w Finlandii i Rosji. W obu krajach liczebność tych zwierząt szacowana jest łącznie na ok. 8700 osobników. To największy, a zarazem jedyny zagrożony wyginięciem podgatunek renifera. Obecnie Finlandia i Rosja współpracują w ramach programu reintrodukcji renifera leśnego. Podgatunek ten objęty jest Dyrektywą Środowiskową Unii Europejskiej. Został też wpisany na Czerwoną listę gatunków ginących zarówno w Finlandii, gdzie liczba reniferów leśnych szacowana jest na ok. 2200 oraz w Rosji, gdzie żyje ok. 6500 osobników.