REKLAMA

Rekordowy triathlon o Puchar Prezydenta Płocka nad Sobótką

REKLAMA

PowiązaneTematy

Pływanie, jazda na rowerze i bieg to trzy dyscypliny, które wykorzystane są w jednych zawodach – triathlonie. Taki trójbój odbył się w sobotę, 15 czerwca w Płocku. Zawodnicy zmierzyli się w trzech konkurencjach. Jedną z nich był VIII Ogólnopolski Triathlon o Puchar Prezydenta Miasta Płocka.

Już przed zawodami pewne było, że padnie rekord frekwencji z zeszłego roku (197 zawodników). W tym roku dystans Otwartych Mistrzostw Płocka Amatorów, 400 m pływania – 8 km jazdy na rowerze i 2,5 km biegu, ukończyło 104 zawodników, a Puchar Prezydenta Płocka (dystans sprint) 131, czyli w sumie wystartowało 235 triathlonistów.

Na dystansie amatorskim zwyciężył Michał Jarliński z Orki Iława, który zaledwie o 3 sekundy pokonał Piotra Michalaka z UKS G8 Bielany. Ze stratą ponad minuty do tej dwójki, jako trzeci, linię mety przekroczył Przemysław Głoskowski z Brudzenia Dużego. Pierwsza na mecie kobieta, Aleksandra Rudzińska z Warszawy, w klasyfikacji generalnej zajęła wysokie piąte miejsce. Niezagrożone drugie miejsce na biegu utrzymała Amelia Seroczyńska z UKS G8 Bielany. Zacięta walka toczyła się o najniższe miejsce podium pomiędzy czterema zawodniczkami. Najbardziej waleczna okazała się Agata Walczak z KB Arturówek, która obroniła trzecią pozycję z przewagą 12 sekund.

Mistrzem Płocka Amatorów wśród mężczyzn został Przemysław Obara z Elektryka. Wśród pań laur pierwszeństwa przypadł Sylwii Wojewódzkiej reprezentującej Serwis Komputerowy RAJTEL. Warto podkreślić, że dystans amatorski ukończyło wielu debiutantów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

W samo południe emocje, wraz ze słońcem, sięgnęły zenitu. Prawie 150 zawodników wystartowało na dystansie głównym, czyli w Pucharze Prezydenta Płocka. Już po pierwszym wyjściu z wody widać było, że czołówka uformuje się zgodnie z przewidywaniami ekspertów. Jako pierwszy na plaży pojawił się Przemysław Szymanowski z PEP Kmicic Częstochowa, uczestnik tegorocznego Pucharu Europy.

Niecałą minutę za nim do strefy zmian zmierzali Dominik Szymanowski (TS Akwedukt Kielce) oraz Piotr Kalinowski (Lekarska Grupa Kolarska z Włocławka), najlepszy lekarz zawodów. Tuż za nimi wybiegła z wody Maria Pytel. Duże przetasowania odbyły się już w strefie zmian. Widzowie mogli zobaczyć, że na krótkich dystansach przebieranie jest czwartą konkurencją triathlonu.

Układ sił wyklarował się na rowerze. Z powodu upadku z walki o podium wypadł Piotr Kalinowski. Na trzecie miejsce wyszedł faworyt płocczan, zawodnik PTT DELTA Łukasz Kalaszczyński. Za plecami czołówki uformowała się czteroosobowa grupa, która mocno pracowała przez cały dystans. Podczas biegu nie doszło do zmian na podium. Zacięta walka trwała natomiast o dalsze pozycje. Z ósmego na czwarte miejsce awansował kolejny płocczanin Sebastian Dymek reprezentujący PTT DELTA. Do czołowej szóstki awansował także Piotr Szrajner z Entre.pl Team.

W klasyfikacji kobiet zwycięstwo Marii Pytel ani przez chwilę nie było zagrożone. Zawodniczka reprezentująca Centrum Zdrowia VITA Starachowice wyprzedziła Beatę Silską z AZS AWF Poznań o ponad cztery minuty. Bardzo wyrównany bój toczył się o trzecie miejsce, gdzie Elżbieta Mzyk dopiero na drugim okrążeniu biegu wyprzedzała Luizę Kroupę, wielokrotną uczestniczkę zawodów IronMan.

Zawody były bardzo udane dla płocczan. Po raz pierwszy w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazło się aż trzech naszych zawodników. Najlepszy z był Łukasz Kalaszczyński, który zajął trzecie miejsce w OPEN. Drugi z naszych zawodników, Sebastian Dymek, zajął czwarte miejsce w „generalce”. Trzecie miejsce wśród płocczan zajął Damian Lewandowski, który przekroczył metę jako dziesiąty. Najlepszą płocczanką okazała się Agnieszka Burżacka-Tyc. Drugie miejsce zajęła, pomimo upadku na rowerze, Dorota Chmiel, wielokrotna medalista mistrzostw Polski masters w triathlonie.