REKLAMA

REKLAMA

Ratusz: zabezpieczenia użyte w komputerach są konieczne

REKLAMA

Kontynuujemy temat komputerów, które zostały wypożyczone płocczanom w ramach programu przeciw wykluczeniu cyfrowemu. Ratusz odniósł się do słów naszego czytelnika. Według urzędu miasta, zabezpieczenia jakie wprowadzono są konieczne i całkowicie niezauważalne. 

Przeczytajrównież

Urząd Miasta Płocka odniósł się do naszego artykułu, który opublikowaliśmy w piątek, 5 września. Poruszyliśmy w nim kwestię programu przeciwdziałającemu wykluczeniu cyfrowego, dzięki któremu 260 rodzin oraz placówki miejskie – m.in. dom dziecka i domy pomocy społecznej – otrzymają sprzęt komputerowy. Przez pięć lat urządzenia – będące nadal własnością ratusza – będą użytkowane przez najbiedniejszych płocczan. Umowa obejmuje ich wykorzystanie, pełen serwis, a także monitoring.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Do naszej redakcji odezwał się czytelnik, który skrytykował ten kosztujący 5 mln złotych program. Stwierdził on, iż zabezpieczenia, które ratusz zastosował w ramach programu, są nieporozumieniem. –  Z moich informacji wynika, że wiele osób przy montażu zażądało, aby zdjąć ten ponad centymetrowy kabel – twierdzi anonimowy czytelnik w korespondencji do nas. Komputery posiadają też ograniczenia programowe. – Nie można na nim robić tego, co się chce, a to, co ustalił jakiś urzędnik ratusza – stwierdził czytelnik. – To oni decydują co może lub co nie może być zainstalowane. To, moim zdaniem, wyklucza możliwość jakiejkolwiek pracy zarobkowej na komputerze. Według mnie, są one rozdawane tylko po to, by je rozdać, a nie by ułatwić ludziom życie. To taka kiełbasa przedwyborcza – dodał.

Poprosiliśmy ratusz o komentarz. Jak tłumaczy Zespół ds. Medialnych Urzędu Miasta Płocka, zabezpieczenia użyte na każdym dostarczonym komputerze są niezbędne. Nie ingerują one także w komfort pracy. – Użytkownikom, którzy dobrowolnie zgłosili się do udziału w projekcie, przekazywany jest sprzęt o znacznej wartości wraz z niezbędną infrastrukturą (dostęp do Internetu) oraz serwisem gwarancyjnym i usługą help-desk – tłumaczy Alina Boczkowska z ratusza. – Realizacja projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa, obliguje Gminę Miasto Płock do zabezpieczenia sprzętu. Wspomniana linka w żaden sposób nie przeszkadza we właściwym użytkowaniu sprzętu, a prawidłowo zamontowana jest prawie niezauważalna – dodaje.




Ratusz przyznał natomiast, że użytkownicy nie mają możliwości samodzielnego instalowania oprogramowania na otrzymanym sprzęcie. Jest to jednak celowe działanie. – Przypominamy, że projekt skierowany jest do użytkowników początkujących, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia w pracy z komputerem – tłumaczy Boczkowska. – Komputery wyposażone są we wszystkie niezbędne programy, dzięki którym beneficjenci ostateczni będą mogli osiągnąć zakładane w projekcie rezultaty. Należy pamiętać, że wszystkie zestawy komputerowe objęte są serwisem gwarancyjnym i usługą help-desk, zaś brak zabezpieczeń w zakresie instalacji oprogramowania przy tak dużej liczbie zestawów komputerowych uniemożliwiłby skuteczne utrzymanie w sprawności wszystkich urządzeń oraz kontrolę legalności oprogramowania – uzupełnia.

Zespół ds. Medialnych Urzędu Miasta Płocka odpiera też zarzut braku dostępu do Internetu dla użytkowników. Zdaniem ratusza, proces ten jest w trakcie wdrażania. – Dostęp do Internetu użytkownicy uzyskają po zakończeniu prac, związanych z konfiguracją sieci bezprzewodowej – czytamy w oficjalnym komunikacie ratusza.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU