REKLAMA

Ptaki z lasów tropikalnych w płockim zoo

REKLAMA

Płocki ogród zoologiczny wzbogacił się o dwa nabytki – dzioborożce fałdodziobe. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ ptaki te prezentowane są jedynie w 13 ogrodach zoologicznych w Europie, a płockie zoo jest jedynym ogrodem w Polsce, eksponującym ten gatunek.

Nowi mieszkańcy naszego ogrodu zoologicznego zostały przekazane przez holenderski Ouwehand Dierenpark Rhenen.

Dzioborożce fałdodziobe występują w lasach tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Żywią się głównie owocami, ale także owadami, krabami i małymi kręgowcami. Jest to gatunek monogamiczny. W okresie lęgów, samiec i samica zaczynają zamurowywać wejście do dziupli. Przed końcem budowy samica wchodzi do dziupli a samiec dokańcza budowę, zostawiając niewielki otwór, przez który ją karmi.

Ptaki te osiągają wielkość nawet do 117 cm i wagę do 3,6 kg. Długość ich życia to około 40 lat, choć niektóre źródła podają, iż w warunkach hodowlanych mogą dożyć nawet 50 lat. Dzioborożce fałdodziobe umieszczone są na Czerwonej Liście IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem.Ciekawostką jest to, że wszystkie młode tego gatunku wyglądają jak samce. Jest to dość rzadkie zjawisko, gdyż w przyrodzie pisklęta ptaków zwykle podobne są do samic.

źródło: Zoo Płock

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU