REKLAMA

Przekrój Tygodnia: Mowa nienawiści była obecna w Płocku

REKLAMA

„Nikt nas nie podzielił tak bardzo jak Jarosław Kaczyński i dobra zmiana. Trzy lata operowania mową nienawiści musiało zrodzić dramat, jakim jest śmierć prezydenta Gdańska” – zawyrokował prezydent Andrzej Nowakowski. Między innymi te słowa były tematem dyskusji w „Przekroju Tygodnia”, w którym rozmawialiśmy o zabójstwie prezydenta Gdańska, a także o pomysłach na zapobieganie agresji w przekazie publicznym i w życiu codziennym.

Ostatnie dni zdominowała tragedia, która rozegrała się na oczach tysięcy Polaków. Podczas 27. finału WOŚP w Gdańsku prezydent Paweł Adamowicz został ciężko raniony nożem przez Stefana W., a w wyniku odniesionych ran zmarł.

PowiązaneTematy

Po tej tragedii rozgorzała dyskusja na temat tzw. mowy nienawiści, która miała być przyczyną tego stanu rzeczy. Co sądzą na ten temat goście „Przekroju Tygodnia”: Wioletta Kulpa (PiS), Tomasz Kominek (PSL) i Jacek Rudzieniec (Stowarzyszenie Płock TuMy)? Zaznaczmy, że w audycji, pomimo zaproszenia, nie wziął udziału przedstawiciel Platformy Obywatelskiej.

Jacek Rudzieniec przypomniał wojnę domową we Włoszech w latach 70. – Zarówno neofaszyści, jak i komuniści mieli swoją definicję „wroga ojczyzny”. Włosi strzelali do Włochów – mówił. Nawiązał tym samym do walki polsko-polskiej, choć słownej. Zarzucił, że ugrupowania radykalne działają bez żadnego problemu na terenie Polski.

– Pamiętajmy, że zawsze akcja rodzi reakcję. Czytając wpisy w mediach społecznościowych przychodzi do głowy refleksja, żeby nie pojawiła się kropla, która przeleje czarę goryczy – przestrzegał Jacek Rudzieniec.

Fot. Michał Siedlecki

Radna Wioletta Kulpa zwróciła natomiast uwagę na to, co działo się w Płocku po zabójstwie prezydenta Gdańska. – Rzeczywiście, to bezsensowna, bestialska śmierć, którą spowodował szaleniec. Z tego miejsca chciałam złożyć ogromne wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. To każdy z nas mógł się znaleźć w tej sytuacji – mówiła.

Stwierdziła, że powinniśmy zastanowić się jak zapobiegać agresji, obecnej szczególnie w internecie. – Zobaczcie, że my czytamy te wpisy, znamy je, wiemy, że szaleńcy wypisują różne bzdury, ale nie reagujemy. Wyśmiewamy to, ironizujemy, ale nie reagujemy. Powinniśmy odpowiedzieć, że nie tędy droga, inaczej powinniśmy rozmawiać – przekonywała.

Wioletta Kulpa zauważyła, że zacząć należy od własnego podwórka i samemu zachowywać się tak, aby nie przekazywać agresji i złych emocji. Przytoczyła tu słowa prezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego.

– Rzeczywiście prezydent ujął mnie tym, że w wywiadzie dla Gazety Wyborczej powiedział, iż zabójca był szaleńcem i nie da się w żaden sposób wytłumaczyć ataku na prezydenta Gdańska. Natomiast na swoim blogu wpisał się w lincz na politykach PiS-u, pisząc: „Nikt nas nie podzielił tak bardzo jak Jarosław Kaczyński i dobra zmiana. Trzy lata operowania mową nienawiści musiało zrodzić dramat, jakim jest śmierć prezydenta Gdańska”. Jest to dla mnie niespójny przekaz. Ja również mogłabym cytować słowa pana Niesiołowskiego, Komorowskiego czy Sikorskiego. Jeśli nie zgadzamy się z tym językiem nienawiści, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, to nie wpisujmy się w tę retorykę. Postarajmy się reagować na to, na co mamy wpływ – apelowała przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w Płocku.

Fot. Michał Siedlecki

Przypomniała również rok 2010 i zabójstwo w biurze poselskim PiS, kiedy zginął Marek Rosiak.

– Wtedy winien był PiS, teraz winien jest PiS, kiedy nie byłby winien PiS? – pytała retorycznie. – To co robi prezydent, to dla mnie jest podsycanie konfliktu – stwierdziła Wioletta Kulpa.

Tomasz Kominek przyznał, że dla niego zabójstwo Pawła Adamowicza było szokiem, ze względu na to, że on również stał na scenie podczas finału WOŚP w Płocku, na dodatek był tam ze swoimi dziećmi.

– Ten barbarzyńca dokonał tego aktu w momencie, kiedy zdecydowana większość Polaków dzieliła się dobrem. Mam nadzieję, że my wszyscy wykorzystamy ten czas na refleksję i wyciągniemy wnioski na przyszłość – mówił przewodniczący PSL w Płocku.– Nie chciałbym przytaczać słów ani jednej, ani drugiej strony. Niech rzuci pierwszy kamieniem ten, kto jest bez winy, jeżeli chodzi o mowę nienawiści w każdej ze stron – przyznał.

Zaproponował, aby posłowie zastanowili się nad zmianami w ustawach, które mogłyby ograniczyć takie zdarzenia – od ochrony samorządowców, po przyjrzenie się w jaki sposób działa resocjalizacja i służba więziennictwa. Przytoczył informację, że mama mordercy zgłaszała swój niepokój na temat wyjazdu Stefana W. do Warszawy i jego stanu psychicznego.

– Mam ogromną nadzieję, że śmierć prezydenta Gdańska w tak barbarzyńskim akcie, może będzie w końcu tym wydarzeniem, które nas zjednoczy. Myślę, że wszyscy w głębi serca tego oczekujemy – powiedział Tomasz Kominek. – Warto spojrzeć na system i jego podobnych ludzi. Impuls, który on dał jemu podobnym osobom jest niebezpieczny. Przypomnijmy sobie, kto niedaleko od Płocka, będąc w zakładzie zamkniętym, wziął ślub – dodał radny PSL.

Fot. Michał Siedlecki

– Każdy powinien wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i swoje czyny – stwierdził Jacek Rudzieniec. – Musimy w sobie mieć tę uwagę, czy nie jesteśmy chociaż w małym stopniu podżegaczem – dodał.

– Trzeba przede wszystkim wyciągnąć wnioski merytoryczne, a nie polityczne, żeby zacząć coś zmieniać – podkreślił Tomasz Kominek.

– Oczywiście, system resocjalizacji jest ważny i zmiany ustawowe, które już są dokonywane, są potrzebne – powiedziała Wioletta Kulpa. – Pytanie jednak, czy jesteśmy w stanie tutaj, w Płocku, powiedzieć głośno, że nie zgadzamy się na retorykę, która jest tu źle prowadzona. Różnić się możemy, ale odmienność polega na tym, że różnimy się pięknie, zachowując szacunek wobec drugiej osoby. Natomiast to w dużej mierze jest bagatelizowane i w środowisku samorządowym nie jest respektowane – zauważyła radna.

Być może dlatego tak się dzieje, że nikt nie uczy Polaków dyskusji, a ta umiejętność zanika na każdym poziomie naszego życia? Może należałoby wprowadzić do szkół erystykę, czyli sztukę dyskusji?

Wioletta Kulpa przyznała, że to dobry pomysł. Jacek Rudzieniec zaznaczył natomiast, że w Polsce istnieje kult siły i zwycięża ten, kto głośniej krzyczy. – Pytanie, jakie jest społeczne przyzwolenie na to, czy patrzymy z dumą na ludzi, którzy uparcie, nawet za cenę krwi dążą do przekonania o własnej racji? – mówił przedstawiciel Płock TuMy.

Tomasz Kominek zauważył, że problem jest bardzo szeroki, ponieważ często sami rodzice nie rozmawiają z dziećmi, a dawna integracja na podwórkach zniknęła. – Nikt nic lepszego nie wymyślił, niż kontakt z rodziną, z drugą osobą, rozmowa, dialog – przekonywał.

A my ze swojej strony proponujemy stworzenie szkoły dla polityków, w której będą uczyli się przedmiotów z różnych dziedzin, w tym również prowadzenia dyskusji publicznej, savoir-vivre czy… empatii.

 REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 18

 1. Politolog says:

  ,,Mowa nienawiści” to Marksizm w czystej postaci, to narzędzie w rękach polityków prowadzące do izolacji społecznej ludzi którzy mają inne poglądy niż oni.

 2. regionalista says:

  Folwark Zwierzęcy. Wilk z lisem omawiają sposoby pożarcia zawartości kurnika….
  Ci ludzie istnieją w jakiejś zonie bez narodowej . Zero mówienia do rozwoju Polski a nie istniejącym tematem jest dogadzanie po cichu Obcym aby tylko nie mówić o ciągłości państwa polskiego , Polskich Bohaterach , których wypychają w zapomnienie i do ustępów publicznych.
  Zero refleksji bo i skąd…. to się ma z domu. Albo NIE. JUŻ LUDZIE SZELI, CIELI DREWNIANĄ PIŁĄ
  i nie ma się co dziwić folwarcznym ….hodowlom sznurówek.

  Najgorszy z wojewodów nie założył Tablicy Pamięci – Wojewodzie Płockiemu.

  Szacunek i podziękowanie dla wojewody Jacka Kozłowskiego i prezydenta M.Płocka A.Nowakowskiego.
  Obaj zdecydowali o potrzebie Upamiętnienia OSTATNIEGO Wojewody Płockiego – i PIERWSZEGO PREZYDENTA M. PŁOCKA, po obaleniu komunizmu.prezydenta Miasta.
  ZNAKI OPATRZNOŚCI W TYM NATURALNYM OKSYMORONIE PRZEZNACZENIA PLANU BOŻEGO DLA CZŁOWIEKA SUMIENIA – ROBOTNIKU PANA BOGA – ŚP ANDRZEJA DRĘTKIEWICZA.
  OBLIVIO MEMORIAE LABEM FERT

 3. sarbsko says:

  tyle że erystyka jest sztuką prowadzenia sporów w sposób nierzetelny . Ta prawdziwa sztuka nazywa się retoryka.

 4. Bogdan66 says:

  Nie da się leczyć a tym bardziej wyleczyć choroby bez jej zdiagnozowania. To smutna prawda ale fakty z tzw ulicy mówią same za siebie, jesteśmy podzieleni, pokłuceni, podział pogłębił się po ostatniej zmianie Rządu. Nazwijmy sprawy po imieniu nie oglądając się że kogoś zaboli. Jak się przyznamy że chorujemy to może uda się to leczyć. Może.

  • Tomek says:

   Masz rację. Podział pogłębił się po odsunięciu od władzy poprzedników. Teraz rączkami różnych tworów próbując zaorać wszystko co normalne, aktywizując zahukanych ludzi na ulicach i skłócają nas do granic absurdu. Ktokolwiek by nie wygrał i próbował robić coś dobrze było by to samo – dopóki nie będą mogli podejmować wszystkich decyzji. Co jest celem opozycji? Tylko i wyłącznie władza (sami mówią „odsunięcie PiS”). Zrobią to za wszelką cenę i mają w tym sprzymierzeńców na całym świecie. Dlaczego? Inne państwa chcą mądrej i silnej Polski? Czy może chcą, aby było jak było, bo było im wtedy łatwiej i lepiej?
   Na szczęście coraz więcej ludzi otwiera oczy, ale jasne jest patrząc na łańcuszki na FB, że naiwność ludzi jest wciąż kusząca i można praktycznie zarzucić wszystko, każdemu a potem powtórzyć 100x i już. Produkcja prawdy trwa całą dobę. Jutro pewnie przeczytam, czy obejrzę, że karpie mówią, że dziki głodują, bo PiS wprowadził 500 plus. Bzdura jakaś, ale i tak połowa powie „skoro tam mówią, to może coś w tym jest”.

  • Łysy says:

   Ja bym tu prościej napisał Jak zostałeś wybrany-a w wyborach żeby reprezentować naród Polski to tak rób pracuj jak obywatel RP a nie jak iluminati Jak chcesz być iluminati to nie za pieniądze podatników, gry i zabawy po pracy!

 5. Mowa wisci says:

  Do roboty się wezta, mowy nienawiści uprawiajta se po robocie a nie za publiczne pieniądze
  Mieszkańcy miasta i powiatu płockiego czekają na inne informacje na informacje dzięki którym polepszy się codzienne życie tj nowa praca nowe przedsięwzięcia nowe inwestycje Mowy nienawiści już nie trzeba nikogo nauczac szczególnie w Płocku i to za publiczne pieniądze Do Roboty niedobry bo wybory już blisko Bezrobocie likwidować a nie się jakimiś głupotami zajmować!!!

 6. Jakub says:

  O czym prezydent Nowakowski mówi? Prezydent Adamowicz miał na koncie różne afery, to co inni go mieli za to chwalić? A jeśli chodzi o mowę nienawiści to kto mówił o ,,dorżnięciu watahy”!?

 7. Monika says:

  Słowa prezydenta skandaliczne..

 8. nobody says:

  radna Kulpa nie spoczywa jednak na laurach po wyborach.Zawsze znajdzie coś aby dowalić prezydentowi czy też PO.a przecież przegrała wybory kłamiąc i obiecując głupoty,[ centrum leczenia nowotworów ,lub też ”zakladała”gaz na Radziwiu i w Gorach] Myśli że wyborcy nie pamiętają jej pustych obietnic???

  • Monika says:

   Przecież to byly obietnice sprzed 3 miesięcy jeśli ja wybierzecie na prezydenta. Wybraliście? Nie. To znaczy że placczanie tego nie chcą.

  • BaX says:

   Monia, lemingi są już tak zakręcone, ze wg nich ktoś kto obiecał że jak zostanie prezydentem to zrobi to czy tamto, to powinien zrobić to z prywatnych pieniążków w ramacg nagrody za niewybranie :) Ale co poradzisz, jak nawet „góra” wprowadza taką retorykę i kręci nimi jak karuzelą a pelikan łykają jak leci.

 9. Plocczanka says:

  Pani Kulpa jak zawsze widzi wszystko co w danej chwili złe w prezydencie Nowakowskim a może niech sobie przypomni swoje poczynania podczas kampanii wyborczej i jej mowę nienawiści i jak twierdzi niech zacznie od swojego własnego podwórka czyli od siebie .

  • MarcinW says:

   Jakie słowa? Nosek ci nie urósł?

 10. mieszkaniec says:

  Jedni drugich warci, idzie łeb za łeb między PO i PiS. Nigdy tak nie było, te te ugrupowania podzieliły polaków.

  • tomek says:

   A jeśli powiem że jesteś kiepski w myśleniu a potem będę to powtarzał za każdym razem jak będę cię czytał, to będziemy pokłóceni, prawda? Nawet jeśli odpowiesz, że jestem kłamcą ja nie przestanę.
   Dlaczego o tym piszę? Patrząc z boku będziemy skłóceni.
   To że ja cię obrażam nie znaczy, że cokolwiek jest Twoją winą. Niemniej ty wskazujesz od razu 2 winnych. PO i PIS, Winni są ci co atakują – nie ci co się bronią.

 11. Wiesław says:

  Pan Nowakowski powiedział prawdę a Kominek jak zawsze lawiruje aby nikomu się nie narazić

  • bleeeeee says:

   Tow. Wiesław przemawia, naród słuchać jedynej słusznej narracji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: