Wzrosną ceny biletów Komunikacji Miejskiej w Płocku. Dlaczego?

REKLAMA

Urząd Miasta Płocka zapowiedział podwyżkę cen biletów Komunikacji Miejskiej. Czy to cena za darmowe przejazdy dla dzieci?

15 marca ratusz ogłosił, że planuje podnieść ceny biletów Komunikacji Miejskiej w Płocku. Podwyżkę argumentuje wzrostem komfortu oferowanych usług, dłuższymi trasami i częstszymi kursami.

– Od maja chcemy wprowadzić nowy cennik biletów w Komunikacji Miejskiej. Projekt jest wstępnie zaakceptowany przez Urząd Miasta i został wysłany do zaopiniowania m.in. przez związki zawodowe oraz gminy, z którymi Komunikacja Miejska ma podpisaną umowę na obsługę podmiejskich linii – informuje Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej płockiego ratusza.

Uwzględniając opinie naszych czytelników i własne musimy jednak zaznaczyć, że ze wspomnianym komfortem bywa różnie. Podróżując nowymi autobusami, często można usłyszeć narzekania na zbyt wąskie siedzenia, które mieszczą „półtorej osoby” czy na brak miejsc do postawienia bagażu. W autobusach starszego typu często jest duszno, co latem jest trudne do wytrzymania.

PowiązaneTematy

Urząd argumentuje podwyżki również wymianą wiat przystankowych i instalacją elektronicznych tablic informacyjnych. I tu jednak zauważamy problem – wspomniane tablice od wielu miesięcy w części albo nie działają, albo wyświetlają niejednokrotnie błędne informacje (wyświetlanie autobusów z innej godziny).

Wymienione argumenty dla wzrostu cen jednak są o tyle trudne do zrozumienia, że skoro rośnie sieć połączeń,  ilość przejazdów oraz komfort przemieszczania się Komunikacją Miejską, to powinna również rosnąć ilość klientów, a więc i sprzedaż biletów, z której wymienione inwestycje powinny być spłacane.

Ile jest prawdy w grafikach „KLAN z Płocka”?

Przy określaniu powodów wzrostu cen biletów Urząd Miasta Płocka nie wspomina natomiast o innym czynniku – wprowadzonych przed wyborami darmowych przejazdach dla młodzieży szkolnej. Czy brak tej kwoty nie jest również przyczyną podwyżek?

Przypomnijmy, gdy kandydatka na prezydenta, radna Wioletta Kulpa ogłosiła, że chce wprowadzić w Płocku darmową Komunikację Miejską dla mieszkańców, kończący swoją drugą kadencję prezydent Andrzej Nowakowski ogłosił, że już trwają prace nad wprowadzeniem darmowych przejazdów dla młodzieży szkolnej.

O ile mają wzrosnąć ceny od maja?

Cena biletu normalnego ma wzrosnąć o 40 groszy, a ulgowego o 20 groszy, odpowiednio z 2,80 zł na 3,20 zł i ze 1,40 zł na 1,60 zł.

Dla biletów 90-dniowych, ważnych przez cały tydzień, będzie to już wzrost ze 190 zł na 236 zł i z 95 zł na 118 zł. To oznacza, że osoby kupujące takie bilety zapłacą aż o 46 zł lub 23 zł więcej.

Za bilet 30-dniowy ważny przez cały tydzień, płocczanie również zapłacą więcej. Obecnie cena biletu normalnego wynosi 72 zł, po podwyżce będzie to 90 zł. Cena biletu ulgowego wzrośnie z 36 zł do 45 zł.

REKLAMA

Komentarze 23

 1. Berek Joselewicz says:

  Ja znam lekarstwo na na te narzekania Mobilis chętnie kupi KM PŁOCK patrz Kraków lub W-wa o PKS Płock nie wspomnę PO ma w tym temacie duże doświadczenie no nie panie Eryku S.

 2. ceny says:

  Przed wyborami cisza po wyborach ceny biletów w górę ,pani Lena /niezależna dziennikarka lokalnego pisma /milczy

 3. Lara says:

  500+ zje nas wszystkich z butami i tyle w temacie. Wszystko podrożalo. Pisemko że spółdzielni ostatnio dostałam…czynsz o 100 zł w górę. Dziękuję Ci dobra zmiano. P.S. Nie pobieram 500+

 4. Łysa menda says:

  szkoda, że łysy nie zrobił podwyżki przed wyborami – przegrałby z kretesem

 5. keruj says:

  Pewnie to reakcja na „rozdawnictwo” PiSu. Rząd dał ludziom ludziom pieniądze to i my skorzystamy. Zgarniemy część dla siebie, zgodnie z POwska zasadą ” żeby komuś dać, trzeba komuś zabrać”

 6. prof1980 says:

  Z 72zł miesięczny jeszcze można wykupić przwjazdy jezdzę dość długo ale 90zł to już ktoś przesadził mam rower i w miarę blisko do pracy chyba postawię na rower

 7. Osa says:

  I znów Andrej wydymał swoich wyborców, naobiecywał bezpłatne przejazdy, zero podwyżek itp, a ty chwila po wyborach jeb !!!!! To dopiero początek !!!!!!

 8. RM says:

  Tia częstsze kursy, szczególnie na Radziwie itd. gdzie połączenia nocne w tygodniu zupełnie zlikwidowano i biada tym co muszą pracować na trzy zmiany a nie mają samochodu.. Żal

  • D4ro4 says:

   Praca na 3 zmiany to na ogół 6-14; 14-22; 22-6. Na którą zmianę nie dojedziesz bądź z której nie wrócisz? Wszystkie kursy są podporządkowane pod tan system pracy

 9. Nat says:

  To potem nie dziwmy się, że w mieście coraz więcej aut, a co za tym idzie duże korki… Przy ekonomicznym aucie podróż do pracy wyjdzie taniej, a i komfort jaki!

 10. as says:

  złodzieje

 11. XxX says:

  Zastanawiam się dlaczego tak bardzo chcą podnieść ceny. Na dzień dzisiejszy wszędzie widać oszczędność… Brak klimatyzacji w autobusach, pijani ludzie bez biletów na których kierowca nie zwraca uwagi, wiecznie problem z biletomatami w autobusach, pobierane są pieniądze, a biletu nie widać, w momencie podejścia do kierowcy w celu wyjaśnienia sprawy, bądź prośby kupna kolejnego biletu z nerwami słychać, zaraz zacznie działać, albo nie mam biletów. Sądzę, że to nie w porządku wobec normalnego człowieka, który próbuje dostać się do pracy. Powinni zacząć od zwrócenia na to uwagi, a nie zaczynać od próby większych zarobków na ludziach…

 12. Księgowy says:

  Jeśli 4 osobowa rodzina jeździ codziennie tylko 2 razy – a zasadniczo raz i z powrotem to wychodzi kwota większa niż rata za nowiutką furę. Pozdrawiam

 13. PanicRoom says:

  Czy ja dobrze rozumiem, że przed wyborami, tuż przed wyborami Król Płocka dał za free możliwość jazdy dzieciom a po wyborach WSZYSCY mają podwyżkę?
  Wybornie.

 14. Hubert says:

  planowana obnizka podatku vat o 1% , czyli jakies 23 zl z minimalnej… a wiec bedzie na dokladke do miesiecznego biletu… nadal stoimy w miejscu albo, ze sie tak wyrażę cofamy sie

 15. Anonim says:

  Dokładnie taniej wychodzi jazda autem hehe super gratuluję udanych pomysłów

 16. Anonim says:

  kazdy bedzie wolal spacer zrobic