REKLAMA

Prawie 10 milionów złotych na drogi dla samorządów regionu płockiego

REKLAMA

W środę Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wręczył przedstawicielom okolicznych samorządów symboliczne czeki, opiewające na łączną kwotę blisko 10 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na drogi.

12 czerwca w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Płocku odbyła się uroczystość przekazania środków z Funduszu Dróg Samorządowych przedstawicielom samorządów subregionu płockiego. Symboliczne czeki na łączną kwotę ponad 9,7 mln zł przekazał samorządowcom Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W ramach programu przewidziane jest wsparcie budowy dróg samorządowych w wysokości 36 mld zł do 2028 r. Na realizację zadań w zakresie budowy, przebudowy lub remontów dróg rozpoczynających się w tym roku, dla województwa mazowieckiego zaplanowano blisko 626,86 mln zł.

– Drugi bardzo ważny aspekt to jest porozumienie. Mam nadzieję, że kończą się etapy „każdy sobie rzepkę skrobie”, tylko budujemy jedną Polskę. Polska jest tym miejscem, w którym żyjemy, funkcjonujemy i też chcemy mieć możliwość pokazywania tego, co robimy wspólnie – mówił Zdzisław Sipiera.

Wojewoda zaznaczył, że wszystkie projekty realizowane przez rząd nawzajem się uzupełniają. Fundusz Dróg Samorządowych ma pozwolić na przemyślaną odbudowę połączeń drogowych, dzięki którym możliwe będzie sprawne funkcjonowanie komunikacji lokalnej, nad której przywróceniem trwają prace.

Wojewoda zwrócił uwagę, że realizowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych inwestycje mają również poprawić bezpieczeństwo, między innymi dzięki bezpiecznym skrzyżowaniom.– Wojewoda mazowiecki będzie wybierał najlepsze projekty tam, gdzie powinny być zrealizowane, gdzie były kompletnie białe plamy i nie było żadnej szansy. a przypomnę państwu, że akurat naszym podejściem, rządu, który mam zaszczyt reprezentować, jest wyrównywanie szans. Ten program jest oparty na ustawie o rozwoju. Nie ustawie o tym, kto kogo zna, tylko o tym, żeby ten rozwój następował równo – mówił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w subregionie płockim otrzymają:

  • powiat żyrardowski – rozbudowa drogi powiatowej Puszcza Mariańska – Mszczonów na odcinku Wola Polska – Górki;
  • powiat sierpecki – przebudowa ul. Świętokrzyskiej w Sierpcu;
  • powiat płocki – modernizacja drogi powiatowej Ilinek – Kucice – Bulkowo – Bodzanów na odcinku Worowice – gr. powiatu;
  • powiat gostyniński – przebudowa drogi nr 1431W na odcinku od skrzyżowania z drogą gminną w Białce do granicy województwa;
  • gmina Sanniki – budowa i przebudowa dróg gminnych w miejscowości Sanniki wraz ze zjazdami, skrzyżowaniami i budową kanalizacji deszczowej;
  • gmina Łąck – przebudowa dróg gminnych w miejscowości Sendeń Mały.

Kwota dofinansowania przekazana przez wojewodę mazowieckiego wyniesie ponad 9,7 mln zł, stanowi to 50 procent szacowanych kosztów inwestycji. Powiaty i gminy subregionu płockiego wybudują dzięki temu w sumie 11,98 km dróg.

– Pod koniec października Sejm i Senat uchwalił ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. Kiedy rozmawiałem z parlamentarzystami, nie wszyscy do końca wierzyli, że ta ustawa, wchodząc w życie, wzbudzi u Państwa takie zainteresowanie. Bo z tego, co właśnie pan wojewoda mówi, w pierwszej kolejności wpłynęły wnioski na ponad miliard złotych – zauważał senator Marek Martynowski. – Bardzo chciałem podziękować i wam, samorządowcom, i panu wojewodzie, który jest przedstawicielem rządu, że państwo składacie takie wnioski. Jak widać, nie jest to wcale inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości dla tak zwanych „swoich”. Jeżeli państwo spojrzycie, to my tutaj żadnego wójta ani starosty z naszego ugrupowania nie mamy – dodał senator Marek Martynowski.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Agata says:

    Co konkretnie będzie wykonane w Sendeniu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU