Ponad 6 mln zł na termomodernizację budynków diecezji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zespół Klasztorny i Centrum Rodziny w Rotkowie, Biblioteka Wyższego Seminarium oraz Domy Księży Emerytów w Płocku – m.in. te obiekty diecezji zostaną wyremontowane dzięki środkom z Unii Europejskiej. Jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na termomodernizację budynków kościelnych zostanie przeznaczonych ponad 6 mln zł.

– To ważna chwila dla całej diecezji. Projekt, którego porozumienie dziś podpiszemy pozwoli przeprowadzić całkowitą termomodernizację obiektów – mówił podczas konferencji prasowej biskup płocki Piotr Libera. – Środki te pozwolą odmienić los każdej z tych budowli. Od lat one wszystkie potrzebowały takiego remontu – dodał.

Wagę tego dofinansowania doceniał także obecny podczas konferencji prasowej marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. – To ważne inwestycje, bo dotyczą obiektów, które są historycznymi i religijnymi perłami Mazowsza – przekonywał. – Biblioteka Wyższego Seminarium Duchowego to miejsce, gdzie znajdują się m.in. niezwykle cenne zbiory. Domy Księży Emerytów w Płocku to też ważne budowle pod względem historycznym. Poza tym, cóż, wszyscy dążymy do tego sędziwego czasu w naszym życiu – żartował.

Ponad 6,1 mln zł trafi do kurii na cel termomodernizacji kilku budynków w powiecie płockim, ciechanowskim i mławskim. Odmieniony zostanie Zespół Klasztorny oraz Centrum Rodziny w Ratkowie. – To jedyny obiekt, reprezentujący styl tzw. płonącego rokoko na Mazowszu – mówił o klasztorze ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego Padwy w Ratkowie. – To ważne miejsce nie tylko ze względu na wartość historyczną ale i społeczną – dodał po chwili.

To właśnie tam organizowane są warsztaty integrujące całe rodziny czy zajęcia sportowe, edukacyjne. W ramach inwestycji w ratowskim zespole klasztornym zostanie wymieniona m.in. stara kotłownia olejowa i instalacja ogrzewania.

Równie ważny remont zostanie przeprowadzony w Płocku. Przemianę przejdą Biblioteka Wyższego Seminarium Duchowego i w Domy Księży Emerytów w Płocku. To budynki o dużej wadze historycznej. Jak podkreślano podczas konferencji, to właśnie w bibliotece zgromadzone są najstarsze w Polsce rękopisy liturgiczne – w tym  Biblia Płocka czy odzyskany niedawno z biblioteki monachijskiej Pontyfikał Płocki.

Duża inwestycja przeprowadzona zostanie w Ciechanowie. Tam termomodernizację przejdzie Centrum Rozwoju Rodziny. Stary budynek Akcji Katolickiej potrzebuje m.in. nowej kotłowni gazowej i remontu dachu.

Jak zapewniono podczas konferencji prasowej, prace rozpoczną się lada moment. Jeszcze przed poniedziałkowym podpisaniem porozumienia, biskup płocki, Piotr Libera, zlecił przygotowanie się do robót. Te mają zostać zakończone do czerwca 2018 roku.

 

Podziel się:

3 komentarze

  1. a nie można tego było przeznaczyć na tramwaj? na pomoce dydaktyczne dla szkół czy parking pod szpitalem? ale co tam potrzeby plebsu jak ad maiorem Dei gloriam…

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji