Pokemon Go – gra, która pokonała Facebooka również w Płocku

2
Podziel się tym:

Setki osób biegających po ulicach miast w poszukiwaniu Pokemonów – powoli zaczyna być to codziennym widokiem. Nieważne, czy jesteś w Warszawie, Stanach Zjednoczonych, czy… w Płocku. Gra jest wszędzie. Choć swoją premierę miała zaledwie kilka dni temu, na swoich urządzeniach posiada ją już ponad 15 milionów użytkowników. Stworki z przeszłości powróciły. Tym razem do świata realnego. My znaleźliśmy ją w naszym mieście.

Aplikacja Pokemon Go pokonała już największe media społecznościowe. Średnio szacuje się, że przeciętny gracz spędza na łapaniu Pokemonów 33 minuty dziennie. To aż o 11 minut więcej, niż korzystanie na przykład z Facebooka. Gra osiągnęła swój sukces nieprzypadkowo. Twórcy Nintendo długo szukali sposobu, aby połączyć świat wirtualny z rzeczywistym. Chcieli, aby ludzie wyszli z domów i zamiast biernie spędzać czas przed ekranem komputera czy smartfona, znaleźli chwilę na poznanie swojej okolicy. A na czym polega sama aplikacja i dlaczego z dnia na dzień przybywa jej fanów?

Doskonale pamiętamy, jak kilka lat temu Pokemony wkroczyły do świata bajek animowanych. Był to absolutny hit! Ich przygody wciągały coraz więcej osób, losy tych stworków śledziła spora ilość młodego pokolenia. Wtedy nikt nie przypuszczał, że kiedyś możemy spotkać je “realnie”. A jednak! Dziś jest to już możliwe.

Wystarczy tylko ściągnąć odpowiednią aplikację na swój telefon i wyjść z domu. Prawda, że proste? Tak, ale nie do końca. Trzeba poświecić dużo czasu, aby spotkać Pokemona na swojej drodze. On może ukryć się wszędzie: w lesie, parku, instytucjach publicznych czy osiedlach. Spacerując, szukamy stworków, które będą pokazywały się na ekranach naszych smartfonów. Użytkownicy aplikacji Pokemon Go widzą więc świat w bardziej rozległym wymiarze. Dostrzegają postaci, których inni nie widzą.

Do docelowych miejsc Pokemonów, użytkowników prowadzi mapa, stworzona na bazie GPS. Wskazuje ona punkty, w których można spotkać te dziwne stwory. Podchodząc do celu widzimy Pokemona na tle realnego świata.

Pokemony toczą ze sobą walki, chorują, przemieszczają się, zmieniają swoich właścicieli. Może się to wydawać fantazyjne, ale – jak twierdzą sami gracze, których spotkaliśmy w pobliżu Orlen Areny – jest to bardzo wciągające. Owszem, jest to pochłaniacz czasu, ale taki, który motywuje do wyjścia z domu i spotkania się z ludźmi, innymi pasjonatami gry.

– Spotykamy się w grupach, umawiamy na Facebooku, wszystko po to, aby odkrywać kolejne Pokemony. Ta gra wciąga! Poznałam dzięki niej mnóstwo ludzi. Nie spodziewałam się, że tak to wszystko się potoczy. Wczoraj na poszukiwaniu Pokemonów spędziłam 8 godzin – mówi jedna z płockich fanek tej aplikacji.

A jak dowiedziała się o grze?

– Regularnie śledziłam stronę producenta aplikacji. Tydzień temu nagle pojawiła się gra, związana z moim dzieciństwem. Oglądałam Pokemony, mając zaledwie kilka lat. Od razu ściągnęłam aplikację i cieszę się, że teraz mogę oglądać świat mojego dzieciństwa w obecnej rzeczywistości. Przykre jest jednak to, że wciąż musimy bazować na odpowiednikach tej gry z innych krajów. W Polsce nie powstała jeszcze oficjalna wersja, ale to kwestia czasu. Pierwsze pogłoski mówią, że Pokemon Go pojawi się u nas pod koniec lipca – dodaje.

Pokemon Go nie jest jeszcze rekordzistą wśród aplikacji mobilnych, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie liderem w swojej kategorii. Jest to gra, która rozwija, zmusza do myślenia, wyjścia na spacer, spotkania się z ludźmi, która pozwala nam tworzyć własny, wirtualny świat.

W Płocku Pokemony również na Was czekają! Ich potencjalne miejsca znajdziecie na mapie poniżej. Na Facebooku powstała również grupa zamknięta, przeznaczona tylko dla płockich użytkowników aplikacji.

Mapa - Pokemon Go Płock

– Ta gra jest wyjątkowa i myślę, że nadal będzie pokonywała inne aplikacje. Facebook jest już na drugim miejscu i to wszystko dzieje się w przeciągu tygodnia. W Płocku spotykamy się grupami, szukamy Pokemonów, wczoraj na przykład spotkały się dwie grupy: jedna 15-osobowa, druga 6-osobowa. Idąc ulicą już można zauważyć, kto gra w tę grę. Jest coraz więcej osób, które spacerują wpatrzone w telefon. Można się zatracić, ale trzeba znać też bezpieczną granicę tej aplikacji. Po prostu trzeba uważać – dodaje kolejna osoba z grupy płockich fanów aplikacji.

Ale nie wszystko widać tylko w kolorowych barwach. Ta gra jest na tyle wciągająca, że czasami gracze zatracają się w jej wirtualnym świecie. Aż za bardzo żyją życiem fantastycznych Pokemonów. Jakie są zagrożenia wynikające z takiego postępowania? Czy ta gra może w jakiś sposób uzależnić, czy ma jakieś minusy?

– Widzimy ich kilka. Nie da się powiedzieć, że nie ma ich w ogóle. Przede wszystkim trzeba bardzo na siebie uważać. Najlepiej chodzić w grupach, zawsze mieć obok siebie jeszcze jedną osobę. Były już przypadki, że media nagłaśniały sprawę gwałtów na młodych dziewczynach. Okazywało się, że te na tyle zatraciły się w grze, że idąc za poszukiwaniem Pokemonów, trafiały na gwałciciela. W sieci każdy może być kim chce i dlatego trzeba zachować ostrożność. Gwałciciel potrafi wykorzystać wszystkie sposoby, aby zdobyć “ofiarę”, a to co jest teraz “na topie” jest dla niego najłatwiejszym rozwiązaniem. Kolejna sprawa to bateria w telefonie. Gdy gracz angażuje się w świat Pokemonów, to poziom akumulatora urządzenia gwałtownie spada. Na płockich ulicach można już zauważyć osoby, które chodzą z podręcznymi ładowarkami. Ogólnie gra jest OK, teraz czekamy na jej oficjalną wersję w Polsce – dodają płoccy gracze.

Jak się okazuje, gra nie jest też dla wszystkich. Chociaż nie ma z góry określonego wieku dostępności (chociaż aplikacja pyta się na wstępie logowania o wiek, to nic z tego później nie wynika), z pewnością można ją polecić dla osób powyżej 14. roku życia. Te mają już pewną świadomość, odnośnie swojego bezpieczeństwa. Grupa fanów Pokemon Go Płock zaznacza, że młodsze osoby mogą być zagrożone. I choć sama aplikacja jest interesująca, to spotkanie z nieznanymi ludźmi mogłoby narazić je na niebezpieczeństwo. W końcu trudno wyobrazić sobie 6-letnie dziecko chodzące samo przez wiele godzin po mieście.

A jak wygląda ta gra w praktyce? Faktycznie gra sprawia wrażenie świata rzeczywistego.

Źródło: Youtube.com

Źródło: Youtube.com

Źródło: Youtube.com

Źródło: Youtube.com

Pokemon Go powoli zaczyna wyprzedzać czasy, w których żyjemy. To pierwsza tak popularna aplikacja, łącząca dwa, niespójne wydawałoby się ze sobą światy. Odnosi coraz większy sukces, a w Stanach Zjednoczonych jest już numerem 1 wśród pobieranych gier. Czy podobnie będzie w Polsce? Wszystko jest kwestią czasu, jednak podglądając rankingi popularności, śmiało można się domyślać, że tak się stanie.

Co sądzicie o grze? Zagłosujcie w naszej ankiecie!

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Płock Na Szlaku Fot. archiwum prywatne Tomasza Maliszewskiego
0

Podziel się tym:

Każdy z nas pewnie marzy o tym, żeby w wolnym czasie wyjechać gdzieś, w znane…

Nauka i Edukacja Fot. Addic7ed Empire
8

Podziel się tym:

“Urban exploring” to nowy rodzaj turystyki, a może nawet stylu życia. Eksploratorzy próbują dostać się…

EchoSonda EchoSonda1
0

Podziel się tym:

W dzisiejszym odcinku EchoSondy mamy dla was niespodziankę. Prosto z Krakowa, jego mieszkańcy i turyści…

Piłka Ręczna orlen arena
0

Podziel się tym:

W naszym przepastnym archiwum odnaleźliśmy fotografie z budowy Orlen Areny – od maja 2009 roku.…

Moto Płocczanie Pogonowski
0

Podziel się tym:

W drugim wydaniu serii MotoPłocczanie, Mariusz Pogonowski – znany płocki aktor, opowie nam o swoich…

Rodzina i Społeczeństwo orange_plock
18

Podziel się tym:

Kiedyś popularne było powiedzenie „Tumska, Grodzka – koniec Płocka”. Dziś wystarczy już tylko Grodzka, a…


Ostatnie Informacje

Nauka i Edukacja
0
Uczniowie IV LO: – Pomożecie? Odpowiedzcie jak robotnicy Gierkowi…
Podziel się tym:

Mówi się, że młodzi ludzie nie mają zapału do tworzenia. Że są bierni, zamknięci w swoim własnym, wirtualnym świecie. Mówi…

Polityka i Politycy
0
Radny Aleksandrowicz: Mniej turystów, mniej studentów, a opieka zdrowotna to w większości hospicja
Podziel się tym:

Ciekawymi spostrzeżeniami po lekturze przygotowanego przez urząd miasta sprawozdania z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka, podzielił się na ostatniej…

Rodzina i Społeczeństwo
0
Wylicytuj koszulkę z autografem – pomóż płockim dzieciom!
Podziel się tym:

Płoccy Moto Mikołaje przygotowują na święta 100 paczek dla dzieci. Po raz pierwszy w historii tej akcji pojawiły się też specjalne koszulki…

Rodzina i Społeczeństwo
0
“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 20
Podziel się tym:

Jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety, człowiek bywa jego najgorszym wrogiem. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” zajrzymy do płockiego schroniska dla…

Bezpieczeństwo
0
1500 osób poszkodowanych przez oszustów
Podziel się tym:

Oszuści grasują w całej Polsce. Nie oszczędzili też Płocka i okolicznych gmin województwa mazowieckiego, gdzie działają z sympatycznym uśmiechem na…

Bezpieczeństwo
0
Śmiertelny wypadek w Mikołajewie
Podziel się tym:

O porannym zderzeniu dwóch pojazdów z pługiem śnieżnym, które miało miejsce dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 567 w miejscowości Mikołajewo (gm.…

Bezpieczeństwo
0
Potrącenie pieszego. Ciężko ranny
Podziel się tym:

Do wypadku z udziałem pieszego doszło w czwartek późnym wieczorem w miejscowości Woźniki Paklewy (gm. Radzanowo). Pieszy w poważnym stanie…

Bezpieczeństwo
0
Zderzenie 3 pojazdów w gm. Staroźreby
Podziel się tym:

O porannym zderzeniu trzech pojazdów, w tym prawdopodobnie piaskarki, poinformował nas czytelnik. Do wypadku doszło w miejscowości Mikołajewo (gm. Staroźreby)…

Konkursy
0
Książki Radosława Lewandowskiego wygrała Ruda wilczyca
Podziel się tym:

Niedawno ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania były dwie książki płockiego pisarza – Radosława Lewandowskiego. Zwyciężczyni odebrała już nagrody z…

Rodzina i Społeczeństwo
0
WOPR zaprasza na prawdziwie Polskie Święta Bożego Narodzenia
Podziel się tym:

Płoccy ratownicy WOPR zamienią się w Mikołajów. Podczas rozpoczynającej się właśnie akcji pn. „Prawdziwie Polskie Święta Bożego Narodzenia”, będą zbierać słodycze oraz artykuły…