REKLAMA

REKLAMA

W Płocku odbędą się mistrzostwa w scrabble

REKLAMA

Lubicie grać w scrabble? Doskonała okazja, by podszkolić się w tej grze będzie już w najbliższą sobotę w płockiej Galerii Wisła. Po raz pierwszy odbędą się tam Płockie Mistrzostwa w Srabble.

Pomysł na zorganizowanie Płockich Mistrzostw w Srabble wysunął Adam Kotkiewicz, który prowadzi antykwariat „Ballady i Romanse”. Jak powiedział, tak zrobił i już w sobotę, 5 lutego w Galerii Wisła, w lokalu Fundacji Tadam uczestnicy będą zmagać się z układaniem słów za jak największą liczbę punktów.

Przeczytajrównież

– Aktualnie zgłosiło się 12 zawodników, ale mam nadzieję, że uda nam się jeszcze namówić 4 osoby. Wówczas będziemy mogli rozegrać turniej w czterech grupach po cztery osoby – mówi Adam Kotkiewicz.

Mistrzostwa rozpoczną się o godzinie 10. PetroNews objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Historia

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że grę scrabble stworzył architekt Alfred Butts w 1931 roku, kiedy był akurat bezrobotny. Twórca jednej z najpopularniejszych gier świata pochodził z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, a swoje działo nazwał Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił, obliczając… częstotliwość ich występowania na stronie tytułowej New York Timesa.

Po raz pierwszy grę sprzedano w 1946 roku pod nazwą Lexiko, jako produkt specjalnie w tym celu utworzonej spółki, założonej przez Alfreda Buttsa i emerytowanego urzędnika państwowego, Jamesa Brunota. Co ciekawe, kiedy wcześniej Butts próbował zainteresować swoją grą kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, wszystkie odrzuciły ją jako… zbyt nudną. Gra powstawała więc jako własnoręczny wyrób Jamesa Brunota w jego garażu w Danbury (Connecticut).




W roku 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter i uruchomiła jej masową produkcję, właśnie pod nazwą Scrabble. Autor gry otrzymywał jedynie 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza, dzięki czemu do 1974 roku, kiedy to wygasły jego prawa autorskie do gry, zarabiał 50 tys. dolarów rocznie. Umowa nie była dla niego zbyt korzystna. Do jego śmierci w 1993 roku na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy Scrabble.

Zasady gry

Gra jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób. Polega na losowaniu płytek z literami (jednocześnie gracz dysponuje siedmioma takimi płytkami, umieszczanymi na stojaku w sposób niewidoczny dla innych graczy) i kolejnym układaniu z nich słów na planszy o wymiarach 15×15 pól. Słowa układane są w sposób przypominający krzyżówkę.

Pierwsze słowo powinno przechodzić przez pole H8 (środek planszy). Każdy kolejny wyraz musi wykorzystywać co najmniej jedną literę, znajdującą się już na planszy, więc nowo układane wyrazy albo krzyżują się z już istniejącymi, albo przedłużają je o kolejne litery. Gracz, który nie może (lub nie chce – ze względów taktycznych) ułożyć z posiadanych liter poprawnego słowa, albo pasuje, albo wymienia litery. Ułożone słowa są punktowane, a grę wygrywa ten, kto łącznie (we wszystkich wykonanych ruchach) zdobędzie większą liczbę punktów, niż każdy z przeciwników.

Liczbę punktów oblicza się na podstawie wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danym ruchu słów, sumując wartości tworzących je liter. Każda litera ma określoną, stałą wartość punktową, ale litery na wybranych polach specjalnych mają punktację podwójną lub potrójną. Oprócz premii literowych istnieją również premie słowne. Premiowane jest też wykorzystanie w bieżącym ruchu wszystkich siedmiu liter – za takie słowo otrzymuje się dodatkowo 50 punktów.

Ze względów praktycznych do turniejowej gry w scrabble (a także w grze przez internet) używa się zegarów ograniczających łączny czas ruchów jednego gracza. W partii turniejowej zawodnik ma do dyspozycji 20 minut na partię. W grze internetowej obowiązują szybsze tempa gry: 15, 10, a nawet 5 minut na partię. W polskiej wersji do gry używa się sto płytek (z tego na 98 znajdują się litery, a dwie to tzw. blanki).

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU