Płockie ZOO z nowymi atrakcjami

REKLAMA

Przed nami kilka wolnych dni, które – jeśli aura pozwoli – warto spędzić na świeżym powietrzu. Na przykład w płockim ogrodzie zoologicznym: z nowym placem zabaw, otwartym parkiem linowym i zjazdem tyrolskim.

Miejsce rozrywki dla maluchów znajduje się w dolnej części Ogrodu,  w sąsiedztwie stawów i wybiegu gibbonów. Dzieciaki znajdą tam nie tylko urządzenia do zabawy, ale i dwie interaktywne tablice edukacyjne, przedstawiające najważniejsze fakty z życia bociana białego. Całość inwestycji została sfinansowana przez Grupę ENERGA, która od wielu lat prowadzi szereg działań, mających na celu ochronę tego gatunku w Polsce.

PowiązaneTematy

Plac zabaw dla dzieci jest bezpłatny dla wszystkich, którzy odwiedzą ZOO. Najmłodsi znajdą w nim zestaw, przypominający zamek z dwiema wieżami, zjeżdżalnią, wspinaczką linową oraz linowym pająkiem. Na placu jest również sprężynowiec hipcio i huśtawka wagowa „żyrafy”.

Tablice edukacyjne pozwolą natomiast w łatwy i przystępny sposób poznać fakty na temat bociana białego, który jest symbolem polskiego krajobrazu. Pierwsza z nich wyglądem przypomina „koło fortuny” i prezentuje rok z życia bociana. Kręcąc kołem, odkryjemy ciekawe informacje na temat życia i zachowania bocianów w każdym z 12 miesięcy w roku.

Druga z tablic przedstawia wiele ciekawych faktów, dotyczących naszych długonogich przyjaciół. Odsłaniając specjalne klapki możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o biologii i statusie bocianów, m.in. dlaczego bociany nie umieją śpiewać, ile bocianów żyje w Polsce i co jedzą.

W Polsce gniazduje około 1/5 światowej populacji bociana białego, którego ilość szacuje się na około 50 tysięcy par. Liczebność gatunku ciągle spada, niezbędna jest więc nasza odpowiedzialność za jego los, dlatego podejmowanych jest wiele działań, które mają ochronić i utrzymać populację bociana. W ciągu ostatnich lat energetycy z Grupy ENERGA zamontowali ponad 7,5 tys. platform pod bocianie gniazda, które chronią ptaki przed niebezpieczeństwem porażenia prądem. ENERGA pomaga także ornitologom w znakowaniu bociana białego, realizując wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” projekt „Energetyczni Obrączkarze”, w ramach którego udało się oznaczyć ponad 5 tys. piskląt. Pozwala on śledzić trasy migracji bocianów po Europie i Afryce i dostarcza cennych informacji o trasach wędrówek oraz miejscach żerowania i zakładania gniazd przez te ptaki.

Ogród Zoologiczny czynny jest codziennie (również 1 i 3 maja) w godzinach 9-19 (kasa do godziny 18). Na wszystkich, którzy w maju wybiorą się do ZOO czekać będzie wiele atrakcji, m.in.:

  • Park linowy dla dzieci  w wieku 3-12 lat, czynny od 10 do 18. Ceny biletów: całodzienny – 12 zł/osoba, całodzienny grupowy (powyżej 20 osób) – 9 zł/osoba. Cena nie obejmuje wstępu do ZOO.
  • Zjazd tyrolski, przeznaczony dla wszystkich, którzy posiadają minimum 140 cm wzrostu, ważą mniej niż 150 kg i lubią dobrą zabawę. Czynny codziennie od 10 do 18. W razie niepogody, zjazd tyrolski będzie nieczynny. Ceny biletów: normalny – 12 zł/osoba, grupowy (powyżej 10 osób) – 10 zł/osoba. Cena nie obejmuje wstępu do ZOO.
  • Mini – ZOO, czynne codziennie od 10 do 17.30. Bilet wstępu 1 zł/dziecko, do nabycia wyłącznie w kasie biletowej.

Pokazy karmienia zwierząt:

– karmienie fok, połączone z treningiem medycznym – codziennie o godz.13,
– karmienie pingwinów – codziennie o godz. 14,
– prezentacja zwierząt terrarystycznych w Pawilonie Herpetarium w soboty i niedziele w godz.12-12.30.

Dodatkowe atrakcje i punkty gastronomiczno-handlowe: trenażer lotów, mechaniczne koniki, mini karuzele dla dzieci, pamiątkowe zdjęcia z ZOO, lody – kuleczki Ice’n’go, lody – rożki bonano, wata cukrowa, kiosk z pamiątkami, lizaki – zwierzaki, restauracja przy wejściu do ZOO oraz kilka punktów gastronomicznych (obok wybiegów: surykatek, pingwinów i kangurów).