REKLAMA

Płocka Orkiestra Symfoniczna w wakacje w nietypowej scenerii

REKLAMA

Jak co roku, w okresie wakacyjnym do płockiego kalendarza kulturalnego powraca kolejna edycja Letniego Festiwalu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Tym razem będzie składał się on z trzech koncertów, promujących muzykę klasyczną.

„Wirtuozerski Duet”

Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższy piątek, 1 lipca. W murach najstarszej szkoły, czyli płockiej Małachowianki zabrzmi wyjątkowy koncert na dwa klarnety w wykonaniu samych mistrzów: Jana Jakuba Bokuna oraz Romana Widaszka. Jak wskazuje sam tytuł – to prawdziwie wirtuozerski duet, który w połączeniu sił sprawia, że każdy koncert jest swoistą przygodą muzyczną. Gdy w roku 1986 na ekrany kin wszedł do dziś niezapomniany film Rolanda Joffé Misja, ilustrującą go muzykę mistrza okrzyknięto najlepszą partyturą w historii muzyki filmowej. Ta muzyka oczarowała wszystkich miłośników kina, bez wyjątku.

Orkiestra smyczkowa pod batutą Szymona Maxima przypomni dwa główne tematy z filmów, które najlepiej prezentują twórczość tego włoskiego kompozytora.

„Od baroku do współczesności”

Kolejna okazja do bliższego spotkania z muzyką będzie miała miejsce we wtorek, 5 lipca. Płocka Orkiestra Symfoniczna powróci w kolejnym dniu festiwalu wraz ze swoim koncertem. Tym razem odbędzie się on na dziedzińcu Muzeum Mazowieckiego. W repertuarze pojawią się kompozycje Vivaldiego, Handla, Bacha, Jarzębskiego oraz Moniuszki. Trzeba przyznać, że to prawdziwa podróż po muzycznych epokach, które z biegiem lat ulegały olbrzymim zmianom.

Tego wieczoru towarzyszyć nam będzie kameralny zespół Pro Musica Antique, ktory powstał w 1992 roku. Jego założyciel, a dziś manager – Leszek Szerzyński, skupił wokół niego wielu wybitnych artystów, solistów orkiestr symfonicznych oraz profesorów Akademii Muzycznych. To dało mu drogę do sukcesu i dalszy rozwój założonego projektu.„Wieczór romantyczny”

Ostatnia pozycja koncertowa festiwalu to koncert, który odbędzie się w Bazylice Katedralnej już 8 lipca (piątek). Podczas niego solistą będzie młody, zdolny muzyk – Marcel Markowski, który wykona dwa utwory wiolonczelowe, wymagające nie tylko doskonałości technicznej, ale też ogromnej dojrzałości muzycznej.

Pod batutą Jakuba Chrenowicza Płocka Orkiestra Symfoniczna wykona jedno z najpopularniejszych dzieł Ludwiga van Beethovena – V Symfonię c-moll op. 67. Utwór ten jest niezwykłym wyrazem integracji formy cyklicznej i wielkiej koncentracji tematycznej. Nie jest też prosty w samym wykonaniu… Potrzeba wielu prób, zmagań, aby dopracować go do perfekcji. Na szczęście zarówno Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, jak i Marcelowi z powodzeniem się to udało.

XVIII Letni Festiwal Muzyczny powraca, a my po raz kolejny mamy szansę, aby w nim uczestniczyć. Przypomnijmy – początek koncertów już w najbliższy piątek.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU