REKLAMA

Płocka delegatura w Darmstadt

REKLAMA

Przedstawiciele Płocka wzięli udział w Weekendzie Europejskim, odbywającym się w partnerskim mieście Darmstadt. W planie m.in. spotkanie z pierwszym dyrektorem Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej i międzynarodowa debata o budżecie obywatelskim z udziałem prezydenta Płocka. 

Okazja na wizytę w Darmstadt była wyjątkowa. W tym roku Płock obchodzi jubileusz 25-lecia współpracy z tym niemieckim miastem. Zaraz po przyjeździe do Niemiec płocczanie spotkali się z Karlem Dedeciusem. Wybitny tłumacz, honorowy obywatel Płocka oraz założyciel i pierwszy dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej zaprosił delegację do swojego domu we Frankfurcie.

PowiązaneTematy

Delegacja z Płocka spotkała się m.in. z obecnym dyrektorem i pracownikami instytutu, który zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o Polsce. W ostatnim czasie dzięki staraniom pracowników instytutu w Niemczech został wydany podręcznik do nauki języka polskiego. W programie tegorocznego Weekendu Europejskiego znalazła się debata poświęcona budżetowi obywatelskiemu oraz partycypacji społecznej. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele dziesięciu miast partnerskich Darmstadt. Obrady rozpoczął prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, który opowiedział o praktykach związanych z realizacją budżetu obywatelskiego w naszym mieście i odpowiedział na pytania ze strony różnych delegacji.

Trzeciego dnia wyjazdu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i międzynarodowy festyn mieszkańców. Najważniejszym wydarzeniem soboty był jednak tzw. „Grenzgang”, czyli długi spacer na obrzeżach Darmstadt, podczas którego zaprezentowano specjały kulinarne z miast partnerskich. Do płockiego stoiska, na którym znalazły się m.in. wędliny, ogórki małosolne, chleb i krówki, w kolejce ustawiały się tłumy. Obok namiotu ze smakołykami prezentowała się Płocka Kapela Podwórkowa. Muzycy wystąpili także na festynie dla mieszkańców w centrum miasta. Wśród występujących znaleźli się też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6.