REKLAMA

Płocka aligatorzyca Marta skończyła 90 lat. Można przesyłać jej życzenia

REKLAMA

Aligatorzyca, która żyje w płockim ogrodzie zoologicznym, skończyła już 90 lat. Tym samym, jest niekwestionowaną rekordzistką, ponieważ już prawie dwukrotnie przebiła szacowany wiek dla tego gatunku.

Przypomnijmy, że Marta jest najstarszym zwierzęciem spośród żyjących mieszkańców ogrodów w Europie. Pochodzi z już obecnie nieistniejącego Reptile Jungle w Slidell w Luizjanie, gdzie wykluła się w roku 1930. Do ZOO w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro.

Marta i Pedro zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA, inż. Tadeusza Wągrowskiego (zapłacił za nie 1000 dolarów) w odpowiedzi na „Akcję Krokodyl”, która polegała na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla płockiego ZOO.

Aligatorzyca jednak miała mocny charakter i nie zaakceptowała samca Pedro, którego 18 grudnia 1960 r. przekazano do wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Próbowano jeszcze kilka razy łączyć Martę z innymi samcami aligatora z Czech, ale żaden z nich jej się nie spodobał. Uznano więc, że Marta woli wieść życie samotnicy i więcej nie ponawiano prób łączenia jej z innymi partnerami.Płocka Marta zagrała w filmie – latem 1970 roku była krokodylem Hermanem w kultowym telewizyjnym filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”, który kręcono nad Zalewem Zegrzyńskim.

W tym roku po raz pierwszy urodziny Marty odbyły się bez udziału publiczności – pracownicy zorganizowali skromną uroczystość, aby zabrzmiało dla sędziwej jubilatki tradycyjne 100 lat. To jednak nie oznacza, że nie możemy uczestniczyć w urodzinach w inny sposób.

W sobotę, 30 maja, o godz. 11 na facebooku ZOO Płock, będzie można zobaczyć jak Marta otrzymuje swój tort i w jak dobrej formie jest płocka seniorka. Publiczność może składać życzenia i wysyłać jubilatce laurki w komentarzach pod postem.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Mama says:

    Brawo Marta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU