REKLAMA

Płock współpracuje z Mongolią

REKLAMA

Prezydent Andrzej Nowakowski i gubernator Purevdavaa Davaakhuu, podpisali w poniedziałek w ratuszu list intencyjny o współpracy między Płockiem a Bayanzurkh, dystryktem mongolskiej stolicy.

PowiązaneTematy

Prezydent mówił o tym, że Mongolia w Płocku jest obecna dzięki działalności klubu koszykarskiego MON-POL, którego założycielem i prezesem jest Enkhbaatar Dambandarja. – Teraz mamy nadzieję na szerszą współpracę gospodarczą, kulturalną, a także w innych obszarach – mówił prezydent Nowakowski.

Wspomniał także o dzisiejszej wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i grupy biznesmenów w Ułan Bator, gdzie została podpisana deklaracja o współpracy w zakresie górnictwa i maszyn górniczych. – Nasze spotkanie świadczy o tym, że Płock wpisuje się w działania, służące zacieśnianiu współpracy między naszymi krajami – zaznaczył prezydent Nowakowski.

Gubernator Purevdavaa Davaakhuu podkreślał, że znana mu jest działalność klubu MON-POL i jego prezesa, co było jedną z ważnych przesłanek do zawiązania bliższych relacji właśnie z Płockiem. Przedstawił też najważniejsze atuty zarządzanego przez siebie dystryktu Bayanzurkh (co po mongolsku znaczy Bogate Serce). Jest to największy region Ułan Bator, tak pod względem terytorialnym, jak i liczby ludności. Zamieszkuje go blisko 300 tys. mieszkańców, co stanowi 24 proc. mieszkańców stolicy.

Na terenie Bayanzurkh znajduje się ponad 12 tys. firm i przedsiębiorstw. Rozwija się tu zwłaszcza handel, budownictwo, a także… rolnictwo. W dystrykcie zlokalizowana jest Mongolska Akademia Nauk, Centrum Rosyjskiej Kultury i Nauki, a także Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest to także akademicki region miasta: ponad 27 tys. studentów zdobywa wiedzę na 37 prywatnych i państwowych uczelniach.Bayanzurkh jest dzielnicą zamieszkaną w większości przez ludzi młodych – ponad dwie trzecie mieszkańców nie przekroczyło 35. roku życia – dlatego jest tu też wiele szkół i 88 przedszkoli. To co charakterystyczne dla tego dystryktu, to istnienie obok siebie współczesnej zabudowy i tradycyjnych jurt.

Podczas wizyty w Płocku gubernatorowi towarzyszyła małżonka oraz szef Biura Gubernatora Bayanzurkh i dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu.


Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU