REKLAMA

Płock dobrze wpływa na płodność

REKLAMA

Nie chodzi tu jednak o płocczan, a o ptaki, które narodziły się w naszym zoo. A konkretnie o pisklęta żurawia mandżurskiego, który jest symbolem wierności, szczęścia i długowieczności, a jednocześnie jest zagrożony wyginięciem.

Żuraw mandżurski to jeden z największych żurawi na świecie. W Chinach, później również w Japonii, stał się symbolem długowieczności i szczęścia. Jak głosi jedna z japońskich legend, istniał na Ziemi żuraw, któremu lot do Słońca zabrał tysiąc lat.

Ponieważ żurawie łączą się w pary na całe życie, stały się również symbolem szczęśliwych i długich związków. W sztuce japońskiej żurawie często występują z żółwiem i sosną, które także są symbolami długiego życia. Samuraje uczyli się wykazywania odwagi w obliczu śmierci właśnie na przykładzie żurawi, które – zaatakowane przez drapieżnika – wydają się być spokojne i nieustraszone, jak prawdziwy wojownik.Płocka para żurawi mandżurskich doczekała się dwóch piskląt. Gatunek ten jest jednym z najrzadszych na świecie i jest zagrożony wyginięciem. W płockim ZOO żurawie mandżurskie rozmnożono – po raz pierwszy w Polsce (!) – w 2007 roku. Są one jedyną aktywnie rozmnażającą się parą w Polsce. Co roku ptaki dają przychówek, który przekazywany jest do innych ogrodów zoologicznych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU