REKLAMA

Płoccy żołnierze ruszyli na szkolenie

REKLAMA

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenie na poligonie w Wędrzynie. Prawie 300 żołnierzy z Płocka, Grójca i Pomiechówka przejechało setki kilometrów, aby doskonalić swoje umiejętności.

Mazowieccy żołnierze WOT rozpoczęli zgrupowanie na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Na miejscu szkolą się żołnierze z batalionów z Grójca, Płocka i Pomiechówka.

To duże przedsięwzięcie szkoleniowe dla mazowieckiej brygady. Kilkaset kilometrów od domu, szkoli się prawie 300 żołnierzy. Co trzeci z nich odbywa szkolenie podstawowe, reszta zgrupowania rozpoczęła swój poligon zintegrowany.

Nowi w szeregach

Ochotnicy 16 sierpnia w Pomichówku rozpoczęli swoje pierwsze szkolenie.

– W praktyce będzie ono obejmowało naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia nowi żołnierze otrzymali umundurowanie i ekwipunek, zostali poddani testowi sprawności fizycznej, a także badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu podnoszenia sprawności fizycznej kandydatów. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią etatową oraz taktyki i zasad zachowania na współczesnym polu walki. Ważnymi elementami będą również pierwsza pomoc przedmedyczna, a także topografia wojskowa – opowiada Marlena Rosłaniec rzecznik prasowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W połowie działań do ochotników ze szkolenia podstawowego dołączy 9 żołnierzy rezerwy, którzy zrealizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Finałem obu szkoleń będzie „pętla taktyczna”, podczas której Terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Szkolenie zakończy się 29 sierpnia. Wtedy to 85 Terytorialsów złoży przysięgę wojskową na placu apelowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Nałożone obostrzenia epidemiczne spowodowały, że po raz kolejny przysięga będzie zamknięta dla gości.

Po pierwszym roku200 żołnierzy z batalionów w Grójcu i Płocku rozpoczęło swoje szkolenie zintegrowane, podsumowujące pierwszy cykl szkoleniowy. Tego typu zajęcia prowadzone w każdym roku są ważnym elementem systemu szkolenia Terytorialsów, który w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Szkolenia zintegrowane są podsumowaniem cyklu szkoleń w ramach etapu szkolenia indywidualnego. Każdy żołnierz OT przechodzi jedno takie szkolenie w roku. Szkolenie zintegrowane to zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego i weryfikacja umiejętności Terytorialsów przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne.

Poszerzanie kadry instruktorskiej

Równocześnie przez najbliższe dni, obywać się będzie Kurs Instrukotrsko-Metodyczny dla kandydatów na instruktorów WOT poziomu pierwszego.

– Utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, temu celowi podporządkowane jest szereg działań. W Mobilnych Zespołach Szkoleniowych wykorzystywany jest potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych i weteranów. Dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjności szkolenia, m.in. poprzez jego prowadzenie poza rejonami poligonów w terenie, z którego wywodzą się żołnierze OT. Jednak kluczem do sukcesu szkoleniowego są instruktorzy, osoby odpowiedzialne za transfer teorii i praktyki do żołnierzy WOT – zaznacza Marlena Rosłaniec rzecznik prasowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak wygląda szkolenie płockich żołnierzy? [FILM, ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU