REKLAMA

Płatne parkingi już od sierpnia

REKLAMA

Jeszcze tylko w lipcu kierowcy będą mogli zostawiać swoje pojazdy na parkingach publicznych zupełnie za darmo. Od sierpnia wchodzą nowe przepisy, które nakazują uiszczać w wybranych miejscach opłatę parkingową. Szykuje się prawdziwa rewolucja. Czy płoccy kierowcy przywykną do nowych zasad? I przede wszystkim, czy takie rozwiązanie odniesie w Płocku sukces?

Opłata ma zacząć obowiązywać dokładnie od 1 sierpnia. Będzie ona pobierana tylko w strefie obejmującej drogi publiczne, to znaczy np. na Al. Kobylińskiego, Al. Jachowicza, ul. Kolegialnej, ul. 1 Maja oraz na pl. Obrońców Warszawy. Śmiało można stwierdzić, że obejmie praktycznie całe centrum miasta. Place, parkingi prywatnych spółdzielni, osób indywidualnych oraz wspólnot będą wolne od uiszczenia opłaty chyba, że ich właściciel rozporządzi inaczej. Wtedy stawki cennikowe również mogą zostać wprowadzone na danym terenie. A jak to będzie wyglądać w praktyce?

PowiązaneTematy

Opłata obowiązywać będzie w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku włącznie, w godzinach od 8 do 17. Pierwsze pół godziny parkowania będzie zupełnie za darmo, jednak później pojawią się już koszta. Za pierwszą godzinę w strefie dróg publicznych będziemy musieli zapłacić 2 złote, za drugą stawka wzrośnie o 40 groszy, czyli wynosić będzie 2,40 złotych. Podobnie będzie z każdą kolejną godziną, opłata zawsze wzrasta o 40 groszy.

Jeśli ktoś odjedzie z wybranego parkingu, ale będzie chciał na niego powrócić za jakiś czas, musi liczyć się z tym, że minimalna opłata parkingowa będzie wtedy wynosić 0,50 złotych. Daje to tej osobie możliwość pozostawienia pojazdu tylko na 15 minut. Wiadomo – jeśli przewidujemy dłuższą nieobecność, musimy liczyć się z większą stawką.

Dobra wiadomość jest taka, że dla tych, którzy pracują w pobliżu podanych ulic i potrzebują zostawić samochód praktycznie na cały dzień, pojawia się dogodne rozwiązanie abonamentu dziennego, którego łączny koszt wynosi 12 złotych. Tylko jeśli przemnożymy tą kwotę przez 30 dni w miesiącu, robi nam się z tego koszt ponad 360 złotych… Trzeba przyznać, że nie jest to mała kwota.Zmiany będą obowiązywać od sierpnia, ale już od 18 lipca Komunikacja Miejska (operator SPP) uruchamia Biuro Strefy Płatnego Parkowania, które znajdzie się przy ul. Kolegialnej 3. – Od pierwszego dnia pracy można będzie tam pobierać i składać wnioski o wydanie abonamentu oraz dokumenty te odbierać, a także uzyskać wszystkie informacje, dotyczące SPP – wyjaśnia Hubert Woźniak z zespołu ds. współpracy z mediami płockiego ratusza.

Przypomnijmy: za parkowanie w SPP mieszkańcy zapłacą 30 zł rocznie za pierwszy samochód, 100 zł miesięcznie za drugi, opłata za trzecie auto będzie naliczana już na ogólnych zasadach. Trzeba też pamiętać, że SPP podzielona jest na cztery podstrefy. Wymienione opłaty dotyczą podstref, mieszkańcy SPP nie będą mogli wykorzystywać wszystkich parkingów SPP swobodnie, a jedynie zaparkować w pobliżu własnego domu. Oczywiście bezpłatnie zaparkują na własnych, prywatnych terenach.

Za kilka dni uruchomiona zostanie również strona internetowa Strefy Płatnego Parkowania, a od 5 lipca działa telefon Biura Strefy Płatnego Parkowania: 24 367-45-45 można uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Początki zawsze bywają trudne. Miejmy nadzieję, że z czasem takie rozwiązanie okaże się dla wszystkich korzystne. Jedno jest pewne – teraz, gdy w mieście zostanie zatwierdzona opłata parkingowa, warto byłoby pomyśleć o dodatkowych miejscach postojowych. Jedyny duży parking, to ten przy Teatrze Dramatycznym. Jak na takie miasto, to zdecydowanie za mało. Z pobieranych opłat parkingowych kierowcy również powinni mieć korzyści i komfort. Pytanie tylko, czy tak będzie w praktyce.