REKLAMA

PKN Orlen: Ostatnie dni dobitnie pokazały co jest przyczyną złego stanu powietrza

REKLAMA

PKN Orlen przesłał oświadczenie, w którym zapewnia, że koncern jest czystszy niż miasto. Zły stan jakości powietrza ostatnich dni był skutkiem przede wszystkim niskiej emisji. – Niski poziom emisji pyłów z terenu Zakładu Produkcyjnego wyklucza PKN ORLEN z grupy źródeł zagrożenia smogowego – twierdzi biuro prasowe koncernu.

Alarm smogowy jest już odwołany, lecz ostatnie dni wzburzyły płocczan, ze względu na duże stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. PKN Orlen zareagował na tę sytuację, przesyłając do mediów oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej w całości.

Ostatni alarm smogowy w Polsce dobitnie pokazał, co jest przyczyną złego stanu powietrza w okresie ostatnich dni. W Płocku wyniki dwóch stacji monitoringowych zlokalizowanych niedaleko siebie znacznie się różniły w ciągu ostatniego tygodnia – stacja na ul. Reja pokazywała zły index jakości powietrza, a stacja przy ul. Królowej Jadwigi nieprzerwanie świeciła na zielono wskazując na dobrą jakość powietrza.

Komentujący sytuację na bieżąco eksperci bez wahania wskazywali emisje niską oraz komunikacyjną, jako przyczynę zapylenia powietrza, co ma bezpośrednie przełożenia na zdrowie ludzi.
Stan powietrza można śledzić na bieżąco na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current co w sytuacji zagrożenia smogowego staje się szczególnie przydatne.Na podstawie wyników stacji pomiarowej na ul. Królowej Jadwigi, stwierdzić można, iż zawartość wszystkich najważniejszych wskaźników jakości powietrza w tym tlenku węgla i benzenu w powietrzu napływającym ze strony Zakładu utrzymywała się w tym trudnym okresie w bezpiecznym przedziale. Z kolei stacja przy ul. Reja pozostająca w panujących w tym okresie warunkach pogodowych, pod większym wpływem powietrza napływającego z terenu miasta wykazywała istotne przekroczenia norm w zakresie pyłów, a poziom tlenku węgla był o 47% wyższy niż notowany na stacji przy ul. Królowej Jadwigi.

Niski poziom emisji pyłów z terenu Zakładu Produkcyjnego wyklucza PKN ORLEN z grupy źródeł zagrożenia smogowego (przez 9 miesięcy minionego roku firma wykorzystała zaledwie 35% z przyznanego na 2016 r w Pozwoleniu Zintegrowanym limitu emisji pyłów). Również pozostałe wskaźniki najważniejszych monitorowanych związków (SO2, NO2, benzen) w okresie trudnych warunków atmosferycznych pokazywały bardzo bezpieczny poziom jakości powietrza dla otoczenia Zakładu.

Biuro Prasowe PKN Orlen SA

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU