REKLAMA

Pierwsza od lat przysięga wojskowa w Płocku

REKLAMA

Już w najbliższą niedzielę w Płocku odbędzie się uroczysta przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na Nowym Rynku ślubować będzie 126 terytorialsów. Przed wydarzeniem odbędzie się msza w Katedrze w intencji zaprzysiężonych żołnierzy.

Zapowiadana przez naszą redakcję, pierwsza od 26 lat przysięga wojskowa w Płocku odbędzie się na Nowym Rynku w najbliższą niedzielę, 15 lipca. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13. Przed wydarzeniem odbędzie się w Katedrze msza w intencji zaprzysiężonych żołnierzy.

Płocczanie, poza przysięgą, będą mogli również podziwiać tradycyjnie przy tej okazji organizowaną defiladę. Przysięgę będzie składać tego dnia 126 ochotników, którzy zostali powołani 30 czerwca do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu. Batalion ten jest częścią 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W skład batalionu wchodzą ochotnicy z powiatów południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. Obecnie żołnierze ci uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym na poligonie Wędrzyn.

Po zakończeniu szkolenia i złożeniu przysięgi wojskowej, terytorialsi rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.Podczas przysięgi wystawione będą również namioty, a w nich zaprezentują się: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Urząd Miasta Płocka, Policja oraz Straż Pożarna. W namiocie 6MBOT atrakcją będzie bodyanalizer- urządzenie do pomiaru składu ciała.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.
Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 8

 1. Lipny fotograf says:

  WOT? Dawniej to była służba Ojczyźnie 24 miesiące, dziś to przedszkole. Przyjdę zobaczyć ;-) dzięki za info.

  • Anonim says:

   Wcześniej jak piszesz kolego to było nieźle chlanie i kombinowanie ??

 2. Żołnierz TSW says:

  Uwielbiam kiedy wypowiadaja się na temat osoby które go nawet nie zglebily. Nie zebrały danych. Nie przeanalizowaly ich i nie wyciągnely wniosków. Zapraszam na szkolenie, zobaczycie co na prawdę znaczy służyć ojczyźnie i jaki jest zamysł WOT.

 3. Anonim says:

  były żołnierz nie ma zielonego pojęcia o tym, co pisze; ZOMO – do czego oni salutowali, jak nie byli pijani ?
  Ci Żołnierze składają przysięgę Bogu i Ojczyźnie.

 4. były żołnierz says:

  To nowe ZOMO, bat na niepokorne społeczeństwo bo ze specnazem Putina to oni mogą rywalizować w sraniu na odległość

  • Adam says:

   ty łapsie jak skladales przysiege to na pewno myslales ze twoja ojczyzna to radziecka warchołka

 5. X says:

  szkolenia rotacyjne? czemu nie korespondencyjne? 2 dni x 12 miesięcy x 3 lata to daje 72 dni szkolenia. rambo to oni nie będą

  • Zamysłem tego rodzaju wojsk jest przystępność służby. W tym celu szkolenia są krótkie i regularne, żeby do minimum ograniczyć ingerencję w codzienne życie, a jednocześnie dać żołnierzom podstawy. W ten sposób kariera w WOT ma być atrakcyjną opcją dla możliwie szerokiej grupy osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU