REKLAMA

PaT nie jest patowy

REKLAMA

“Młodość jest straszna”. Poszukuje własnych rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Nie pozwala się kształtować wedle oczekiwań najbliższych. Zawsze chadza swoimi drogami i spada na cztery łapy. Znajduje rozwiązania niekonwencjonalne, adekwatne do czasu i miejsca. Nie każdy młody człowiek siedzi bezczynnie. Nie każdy unika odpowiedzialności za drugą osobę. Niektórzy wcielają te ideały w życie. Wyjątkowi dochodzą do celu.

W drodze do drugiego człowieka można napotkać wiele trudności, zwłaszcza jeżeli działa się w strukturach organizacji tak silnie związanej z zapobieganiem zniewolenia młodzieży przez różnego rodzaju nałogi, nie tylko alkoholowe czy narkotykowe ale również związane agresją czy cyberprzestrzenią. Program PaT (Profilaktyka a Ty) realizowany przez Policję we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, istnieje od 9 lat. W ramach tego projektu, działa od 2008r. objęta patronatem prezydenta naszego miasta grupa “PaT Płock”, która w nowym składzie została utworzona we wrześniu br. przez Komendę Miejską Policji, MDK i Urząd Miasta Płocka. Jej podstawowym zadaniem jest wychodzić do młodzieży z naszego miasta i całej polski ze spektaklami, filmami, wywiadami, spotkaniami, w ramach których młodzi aktywiści proponują swoim rówieśnikom modę na życie bez uzależnień, dając im realną alternatywę dla szarych blokowisk codziennej nudy, jaką jest poświęcenie się własnej pasji.

“PaT jest programem zaproszeń, a nie wykluczeń”- mówi szef akcji Grzegorz Jach. Corocznie na przystankach, gromadzi się kilka tysięcy młodych działaczy, którzy wymieniając doświadczenia i dobre praktyki, pokazują jak wiele można zmienić, poprzez dobry przykład i niezmierzone pokłady energii, jakie drzemią w młodych ludziach.

Największą siłą naszych działań jest to, że tworzymy je sami. Inicjatywa powstania grupy wyszła od nas. To my przekonywaliśmy ludzi, że program jest słuszny, stworzyliśmy jego ramy i przeprowadziliśmy casting, na który zaprosiliśmy wszystkich, chcących działać na rzecz drugiego człowieka. Dzisiaj mamy już rok. Towarzyszymy wielu lokalnym działaniom społecznym, poszukujemy dawców szpiku, zapraszamy do odpowiedzialności za własny kraj, poprzez głosowanie w wyborach, nadajemy świątecznego klimatu okazjonalnym festynom, rozmawiamy o problemach, wspólnie stawiamy im diagnozę i poszukujemy rozwiązań.Młodzież z naszych szeregów wielokrotnie podkreśla, że przyszła na PaT, żeby rozpocząć swoją przygodę z teatrem, dopiero później poznała prawdziwe oblicze tej inicjatywy, której największą siłą jest to, że wypływa ona od młodych ludzi i do nich właśnie trafia. To ogromna zaleta, ponieważ bez tego nie bylibyśmy autentyczni. Póki co brakuje nam piórek, ale jeszcze trochę i nauczymy się latać.

Martyna Kisio

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU