REKLAMA

Otwarcie nowych akwariów płockiego ZOO czasowo wstrzymane

REKLAMA

W piątek rano w płockim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, dotycząca budowy nowych akwariów w płockim ogrodzie zoologicznym. Uczestniczyli w niej: Jacek Terebus – wiceprezydent miasta Płock, Krzysztof Kelman – dyrektor ZOO oraz dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów – Andrzej Niedbała.

Według podpisanego wcześniej projektu, miały one zostać uruchomione jesienią 2016 roku. Jednak termin ten został tymczasowo przesunięty. Jak podają władze miasta oraz dyrektor płockiego ZOO – wszystko z powodu odstąpienia od umowy z głównym wykonawcą prac.

Przedmiotem podpisanego kontraktu było uzyskanie odpowiednich parametrów wody, która znajdowałaby się w nowych zbiornikach. Od 28 maja firma wykonawcza miała z tym problem i nie potrafiła zaradzić rodzącemu się problemowi. Podjęła próby naprawcze, jednak nie zakończyły się one sukcesem. Wynikało to przede wszystkim z utrzymania nowoczesnej technologii, która – jak się okazało – jest w tym projekcie niezbędna.

Ze względu na to, 23 czerwca nastąpiło zerwanie umowy z głównym wykonawcą prac. Teraz na terenie płockiego ZOO będzie przeprowadzona inwentaryzacja, za co oczywiście sam wykonawca otrzyma stosowne wynagrodzenie. Natomiast, jak podkreśla wiceprezydent Płocka Jacek Terebus, za niezrealizowanie parametrów wody, zostanie naliczona kara umowna i wykonawca będzie musiał ją zaakceptować.

Fot. PetroNews
Fot. PetroNews

Przypomnijmy, że zgodność parametrów wody w ogrodach zoologicznych jest niezwykle istotna. W płockim ZOO przewidziano otwarcie 23 nowych akwariów. Wśród nich znajdzie się 20 tys. litrowy zbiornik Amazonii, w którym znajdować się będą duże, rzadko spotykane okazy ryb. Poza tym, nie zabraknie głównej atrakcji, czyli rekinów. Te zajmą 40 tys. litrowe akwarium, będąc tym samym największym wyzwaniem dla wykonawców. W ich przypadku, to sam dostawca musi dokładnie sprawdzić parametry przechowywania zwierząt.

Dla płockiego ZOO tak rozbudowane środowisko wodne jest jeszcze obce… Trzeba należycie zadbać o to, by drogie i unikatowe gatunki miały w nim odpowiednie warunki do życia i dalszego rozwoju.Jak wiadomo, Urząd Miasta przeznaczył na cel budowy 1,1 mln złotych. Są to duże pieniądze i dlatego tym bardziej prace muszą został dokończone jak najszybciej. Jacek Terebus jest jednak w dobrej myśli.

– Chciałbym państwa uspokoić. Ratusz panuje nad sytuacją – powiedział, podkreślając swoją nadzieję na to, iż termin oddania akwariów do użytku będzie mógł odbyć się w czasie terminowym.

ZOO więc nadal jest placem budowy… Został już powołany nowy zespół ekspertów, który dokończy rozpoczęte wcześniej prace. W jego skład wchodzić będą również pracownicy płockiego ogrodu zoologicznego. Tak naprawdę wszystkie prace budowlane zostały zakończone, jedyne co wymaga jeszcze uwagi i dopracowania, to główna automatyka zbiorników. Musi ona zostać uruchomiona, aby zwierzęta mogły się do nich wprowadzić.

– Skrócenie procesu zasiedlenia przez te zwierzęta skończyłoby się po prostu źle – podkreślał dyrektor płockiego ZOO, Krzysztof Kelman.

Pozostaje nam więc czekać na szczęśliwe rozwiązanie sprawy i dalszy rozwój ogrodu zoologicznego. Miejmy nadzieję, że mimo takich zdarzeń i przedłużających się prac, nowe akwaria zostaną otwarte zgodnie z planem, czyli jesienią tego roku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU