REKLAMA

Najstarsze zwierzę zoo w Europie? Mieszka w Płocku

REKLAMA

Aligatorzyca Marta obchodzi w tym roku swoje 89. urodziny. Gad, mieszkający w płockim ogrodzie zoologicznym jest nie tylko najstarszy w Europie, ale miał też okazję wystąpić w filmie.

W sobotę, 18 maja, w herpetarium płockiego ZOO odbędzie się impreza urodzinowa aligatorzycy Marty. Nestorka naszego zoo jest jednocześnie najstarszym zwierzęciem, żyjącym w europejskich ogrodach zoologicznych.

PowiązaneTematy

Samica aligatora missisipijskiego trafiła do Polski w ramach „Akcji krokodyl”, w której płocczanie przekazali do Polonii argentyńskiej książki, w zamian za zwierzęta do płockiego zoo. Organizator akcji, Tadeusz Węgrowski, mieszkający w USA inżynier uznał, że aligatorzycy będzie doskwierała samotność, więc dokupił za całe 1000 dolarów drugiego gada, o imieniu Pedro.

Marta jest gwiazdą filmową, podopieczna płockiego ZOO zagrała latem 1970 roku w filmie „Hydrozagadka”.

– Latem 1970 roku zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowym telewizyjnym filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”. Film kręcono nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas pracy był nawet moment obawy, że Marta wybierze wolność i ucieknie do Zalewu, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo zapewne nie przetrzymałaby zimowych chłodów – opowiada Magdalena Kowalkowska z zoo w Płocku.

W ten sposób aligatorzyca Marta w spokoju dożyła starości w naszym ogrodzie zoologicznym. Jest karmiona jeden raz w tygodniu, zwykle w środy, mięsem wołowym lub całymi rybami słodkowodnymi, np. płotkami czy leszczami. Jest to bardzo łagodny krokodyl, zawsze akceptuje swoich opiekunów.Program urodzin

Zoo w Płocku chce hucznie uczcić urodziny Marty, dlatego przygotowało wiele ciekawych atrakcji. 18 maja o godzinie 12 rozpocznie się świętowanie. Uczestnicy imprezy będą mogli liczyć na wielki tort i pokaz karmienia Marty. Dodatkowo odbędą się warsztaty plastyczne i konkurs z krokodylimi nagrodami.

Można spodziewać się też uwiecznienia w fotogalerii gości urodzinowych. Wszyscy będą również mieli okazję uczestniczyć w tworzeniu wyjątkowej laurki z życzeniami dla aligatorzycy Marty.

ALIGATOR MISSISIPIJSKI

Popularnie nazywany aligatorem amerykańskim, osiąga długość 3-6 m i masę do 300 kg. Ma stosunkowo krótki i szeroki pysk, szczęki opatrzone zębami osadzonymi w zębodołach oraz dwie pary krótkich, silnych odnóży, z których przednie mają po 5 palców wolnych, zaś tylne mają po 4 palce, spięte są błoną pławną.

Jego środowisko naturalne to brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodnich stanów USA. Aligator missisipijski jest aktywny nocą. Żywi się rybami, płazami, innymi gadami, ptakami, niewielkimi ssakami, padliną.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU