REKLAMA

Orlen wprowadza ładowarki do aut elektrycznych. Również w Płocku

REKLAMA

To może być prawdziwy przełom w korzystaniu z aut elektrycznych. PKN Orlen zapowiedział wprowadzenie pilotażowego projektu instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Jedna z nich pojawi się również w Płocku.

Koncern ogłosił właśnie postępowanie zakupowe na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Jak zapowiada, jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli naładować swoje auta elektryczne na wybranych stacjach – na razie tych, które umieszczone są przy trasach tranzytowych w Polsce.

– Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim – informuje biuro prasowe Orlenu. – Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut – tłumaczą w koncernie.

źródło: PKN Orlen

Pilotażowy program będzie realizowany w latach 2018-2019, a pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Na razie nie są znane jeszcze konkretne lokalizacje, ale już wiadomo, że oprócz lokalizacji tranzytowych, ładowarki pojawią się również przed siedzibami firmy w Płocku i Warszawie.

Dlaczego te inwestycje są tak ważne? Chiny, Wielka Brytania, Norwegia, Holandia, Francja, Szkocja czy Indie – to kraje, które zamierzają zakazać lub już ustaliły zakaz sprzedaży i produkcji samochodów na benzynę, ropę i gaz.

  • W Norwegii zdecydowano o tym już w 2016, w wyniku czego od 2025 roku w tym kraju będzie można sprzedawać wyłącznie samochody zasilane z wykorzystaniem tzw. zielonej energii.
  • W Wielkiej Brytanii zakaz sprzedaży od 2040 roku będzie dotyczył samochodów na paliwo i olej napędowy, ale i pojazdów hybrydowych z elektrycznym motorem i silnikiem spalinowym.
  • Indie planują zakazać sprzedaży samochodów zasilanych benzyną i diesli od 2030 roku.
  • Chiny nie podały jeszcze daty, ale już przymierzają się do zakazu produkcji i sprzedaży samochodów spalinowych.
  • Francja wycofa ze sprzedaży diesle i samochody na benzynę do 2040 roku.
  • Szkocja planuje stopniowo wycofywać pojazdy na benzynę i diesle do 2032 roku.
  • Niemcy natomiast przyjęli uchwałę, nawołującą do zakazu sprzedaży samochodów zasilanych benzyną i diesli. Chcą również, aby zakaz został wprowadzony od 2030 roku w całej Unii Europejskiej.

Jak widać, jest to tendencja ogólnoświatowa, w związku z czym można zakładać, że samochody elektryczne będą pojawiać się na naszych ulicach coraz częściej.

– Inwestycja w elektromobilność w Polsce, wpisująca się w strategiczne plany rozwojowe naszej gospodarki, pozwoli nam znacząco poszerzyć know-how, zdobyte między innymi na zagranicznych rynkach – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Będzie również ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju. Chcemy, by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z naszych punktów ładowania – wyjaśnił Wojciech Jasiński.Masz auto elektryczne i chcesz je podładować? W Płocku to problem

To kolejna inwestycja koncernu, która przygotowuje płocką firmę do sprzedaży paliw alternatywnych. Już teraz, w ramach współpracy z firmą Tesla, na stacjach Grupy ORLEN działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce: na stacji ORLEN w Kostomłotach oraz w Katowicach, i w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach Koncern planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

Na stacjach wchodzących w skład Grupy ORLEN dostępne są również inne paliwa alternatywne. W ubiegłym roku uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji Koncernu działającej pod marką star, w miejscowości Mülheim, w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze. Na 35 stacjach Koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG.

Duże ulgi od rządu na zakup aut elektrycznych. Będzie nowa strefa płatnego parkowania?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU