REKLAMA

Ognisko koronawirusa w gostynińskim szpitalu i w sierpeckiej firmie

REKLAMA

Sanepid w Gostyninie poinformował o ognisku zakażenia koronawirusem w WSZPZOZ Zalesie. Covid-19 stwierdzono u 10 pacjentów i 3 pracowników. Natomiast sierpecki sanepid poinformował o zakażeniu u kolejnych 10 osób. Według nieoficjalnych informacji, wirusa Sars CoV-2 wykryto u pracowników zakładów mięsnych Olewnik.

Gostynin

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie poinformował o wystąpieniu ogniska zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Oddziale Psychogeriatrii Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, ul. Zalesie 1.

– W dniu 7 lipca 2020 r. zostało zgłoszone pierwsze potwierdzone zachorowanie na Covid-19 u osoby przebywającej na Oddziale od dnia 11.06.2020 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne. Do szpitala zostało skierowane pismo, nakazujące w trybie pilnym podjęcie czynności przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz przekazanie informacji, dotyczących wdrożonych procedur, podjętych ustaleń i działań ograniczających możliwość szerzenie zakażeń wewnątrzzakładowych. Podjęto czynności, dotyczące skierowania osób z kontaktu na kwarantannę – zarówno narażonych na zakażenie pracowników Oddziału Psychogeriatrii oraz pacjentów Oddziału – wyjaśnia PSSE Gostynin.

Dotychczas w szpitalu potwierdzono pozytywny wynik w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 u 10 pacjentów oraz 3 pracowników. Wszyscy 3 pracownicy z wynikiem pozytywnym zostali objęci izolacją domową – wyniki zostały przekazane do lekarzy pierwszego kontaktu ze wskazaniem opieki medycznej.

Ponadto, 49 pracowników wraz z rodzinami zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową – łącznie to aż 160 osób.

24 inne osoby, mające styczność z osobami zakażonymi, zostały objęte obowiązkową kwarantanną domową, w tym 8 pracowników Szpitala w Gorzewie, mających kontakt z pacjentem przeniesionym z Oddziału Psychogeriatrii na Oddział Pulmonologii w Szpitalu w Gorzewie ARION Med sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyninie.

173 osoby znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym, w tym 25 osób związanych ze szpitalem w Gorzewie (personel i pacjenci Oddziału Pulmonologicznego).

– Pacjentka Oddziału Psychogeriatrii, u której zdiagnozowano Covid-19 jako pierwszej w dniu 7 lipca została przewieziona na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Płocku. Jeden pacjent z Oddziału Pulmonologicznego Szpitala w Gorzewie został przyjęty do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Pięciu pacjentów zostało przewiezionych do SPZOZ w Siedlcach, szpitala dedykowanego do opieki psychiatrycznej dla dorosłych, jak również zakażonych koronawirusem SARS CoV-2. Pozostali pacjenci aktualnie są izolowani na Oddziale Psychogeriatrii, trwa ustalanie trybu przewiezienia wszystkich do SPZOZ w Siedlcach – informuje gostyniński sanepid.

Jak zapewnia, dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, podejmowane są i prowadzone czynności ograniczające szerzenie się zakażeń wśród mieszkańców powiatu gostynińskiego.Przypomnijmy, że na terenie działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyninie zarejestrowano również ognisko zakażeń koronawirusem u pracowników DHL w Sochaczewie. Aktualnie jedna osoba z powiatu gostynińskiego, będąca pracownikiem DHL w Sochaczewie została objęta izolacją domową, natomiast 8 osób wyzdrowiało.

Stan danych w powiecie gostynińskim na godzinę 13.00 w dniu 10.07.2020 r.:

 • Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową / (ostatnia doba): 288 / 57
 • Liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba): 8 / 0
 • Liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
 • Liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 173 / 110
 • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 / (ostatnia doba): 11 / 1
 • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim (ostatnia doba): 33 / 1
 • Liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 1 / 0
 • Liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 13 / 0.

Sierpc

Ognisko koronawirusa zlokalizowano również w zakładzie mięsnym w Sierpcu. 6 lipca sanepid potwierdził u 9 osób pracujących w tym zakładzie zakażenie koronawirusem. Zgodnie z informacją, przekazaną przez starostę sierpeckiego, zakład wdrożył rygorystyczne środki bezpieczeństwa – system zmianowy pracy oraz 45 minutowe przerwy między zmianami, podczas których stanowiska pracy są dezynfekowane.

W ciągu ostatniej doby na terenie Sierpca i powiatu sierpeckiego potwierdzono zakażenia u 10 osób, które zostały objęte izolacją domową. Jedna osoba jest hospitalizowana z podejrzeniem zakażenia, natomiast 5 zostało objętych kwarantanną domową.

Stan danych w powiecie sierpeckim na godzinę 13.00 w dniu 10.07.2020 r.:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 62 / (5)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 24 / (10)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 23 / (6)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 4/(1)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):  36 / (10)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 1 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 10/(0).

Płock

W Płocku sytuacja wydaje się być na razie stabilna. W ciągu ostatniej doby kwarantanną domową objęto 6 osób, nadzorem epidemiologicznym 3 osoby, a 2 osoby są hospitalizowane z podejrzeniem zakażenia.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 10.07.2020 r.:

 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 135 / (6)
 • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 5 / (0)
 • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 38/ (3)
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 3/ (2)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 34 / (0)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 2 / (0)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 26 /(0).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU