Odbył się sprawdzian szóstoklasistów. Uczniowie: było bardzo łatwo [WIDEO]

REKLAMA

We wtorek odbył się sprawdzian szóstoklasistów. Dla ponad 350 tysięcy uczniów polskich podstawówek był to pierwszy ważny test w ich życiu. Odbył się także w naszym mieście – jak twierdzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku: nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Sprawdzian szóstoklasistów rozpoczął się punktualnie o godzinie 9. Uczniowie pisali z zakresu matematyki, przyrody oraz języka polskiego. Obok odpowiedzi na pytania otwarte i zamknięte, musieli napisać też opowiadanie. I choć cały sprawdzian oceniają jako łatwy, ten ostatni element sprawił uczniom najwięcej problemów. – Egzamin poszedł mi bardzo dobrze – zapewnia jeden z uczniów SP nr 3. – Największy problem miałem z opowiadaniem. Trzeba było napisać coś z dobrym zakończeniem w temacie „co dwie głowy to nie jedna” – tłumaczył w rozmowie z nami.

PowiązaneTematy

Wynik dzisiejszego egzaminu ma znaczenie tylko wówczas, gdy szóstoklasista chce kontynuować naukę w wybranym przez siebie gimnazjum, w przypadku placówki rejonowej nie wpłynie on na dalszą naukę. Pomimo tego, uczniowie SP nr 3 potraktowali wtorkowy sprawdzian niezwykle poważnie. Przygotowania do testu trwały od kilku miesięcy. – Nasza wychowawczyni nas bardzo motywowała – stwierdziła kolejna z uczennic placówki. – Robiliśmy wspólnie testy i dużo z nami pracowała – dodała.

Uczniowie w rozmowie z nami byli zadowoleni ze swojej pracy przewidując, iż finalny wynik przekroczy 30 punktów (na 40 możliwych). Taki rezultat powinien wystarczyć, aby dostać miejsce w wymarzonym gimnazjum. A gdzie planują udać się szóstoklasiści SP nr 3? Duża część przepytanych przez nas uczniów chce kontynuować naukę w rejonowej „piątce”, choć nie tylko. W kręgu zainteresowań są także gimnazjum nr 6, „siedemdziesiątka” czy gimnazjum nr 13.

Jak zapewnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, arkusze testu szóstoklasistów mają pojawić się jeszcze dziś na stronie internetowej cke.edu.pl.

To ostatni egzamin szóstoklasisty przeprowadzony w takiej formie. Od przyszłego roku test zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, rozszerzona o pytania z historii i przyrody, potrwa 80 minut. Druga sprawdzi znajomość języka obcego – ta trwać ma 45 minut.