„O szablę komendanta” – finał trzeciej edycji

REKLAMA

Zakończyła się kolejna edycja konkursu „O szablę komendanta”, organizowanego przez Książnicę Płocką. Trzecia odsłona, z uwagi na zainteresowanie całego województwa poprzednimi, wybiegła swoim zasięgiem na całe Mazowsze. 

Temat konkursu brzmiał „Bohaterowie nie umierają… Historia lat 1939-1945”. Regulamin zakładał pisanie pracy prozą. Do organizatorów wpłynęło wiele zgłoszeń, więc wyłonienie zwycięzców było bardzo trudnym zadaniem. Podczas wręczenia nagród, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali program słowno-muzyczny pod tytułem „Po to zginęli tamci, abyśmy my mogli żyć”. Spektakl przedstawiał marzenia o wolnej Polsce ludzi żyjących w czasach okupacji.

PowiązaneTematy

Całemu spotkaniu towarzyszyło przeświadczenie, że pojęcie patriotyzmu – choć wydawałoby zamierzchłe, szczególnie w Europie – jednak jest niezmiernie ważne i że uwzględniając sytuację na wschodzie, trzeba je pielęgnować wśród młodych osób. – Byli Ci wytrwali, którzy nie wahali się oddać ostatniej kropli krwi – powiedział ks. Krzysztof Jaroszewski, obecny na wręczaniu nagród. Jego zdaniem, organizowanie obchodów i konkursów na temat ofiar wojen i osób poległych za kraj jest potrzebne.

W trakcie wykładów zaznaczano, że bohaterami nie byli tylko żołnierze, ale także cywile, pracownicy różnych instytucji, jednym słowem wszyscy, którzy przeciwstawiali się agresorowi. Potem nastąpiła ceremonia nagrodzenia laureatów: Piotra Sułkowskiego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, Bartosza Kusego z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku za pracę Godło Student oraz Alicję Szostek z Publicznego Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Pilawie.