REKLAMA

Nowa inwestycja PKP PLK. Szybciej koleją do Kutna

REKLAMA

Po ubiegłorocznej inwestycji PKP PLK na osiedlu Radziwie, dzięki której mieszkańcy mają znacznie ciszej, rozpoczął się kolejny remont torów – tym razem na odcinku Gostynin-Łąck. Dzięki temu, do Kutna z Płocka dojedziemy szybciej.

Przypomnijmy – w ubiegłym roku spółka PKP PLK wykonała prace remontowe na odcinku linii kolejowej, biegnącej przez osiedle Radziwie. Zmieniono wówczas konstrukcję torów na bezstykową, co wyeliminowało charakterystyczny stukot. Jednocześnie zainstalowano smarownice, które również spowodowały zmniejszenie poziomu hałasu na tym odcinku.

Przy tej okazji, wykonano też prace na 600-metrowym odcinku mostu w Płocku – stare elementy torów zostały wymienione na nowe, co usprawniło podróże między Kutnem a Płockiem. Zainstalowane zostały też urządzenia, ograniczające hałas. Wartość tej inwestycji, finansowanej ze środków własnych spółki, wyniosła około 19,8 mln zł.

Do tego remontu doszło z inicjatywy Posła na Sejm Macieja Małeckiego, senatora Marka Martynowskiego i Wioletty Kulpy – po spotkaniu mieszkańców Radziwia z przedstawicielami PKP PLK, spółka przychyliła się do prośby płocczan i zobowiązała się do realizacji inwestycji.

– Mam satysfakcję, że przyłożyłem rękę do rozwiązania problemu mieszkańców Radziwia – przyznaje poseł Maciej Małecki. – Przełomowe okazały się rozmowy, które zorganizowałem wiosną ubiegłego roku w Warszawie. Efektem było szybkie rozpoczęcie prac przez PKP PLK, które doprowadziły do wyciszenia torów – wyjaśnia.

Skąd decyzja o remoncie torów? „Było spotkanie z mieszkańcami…”

Teraz poseł Małecki przekazał nam kolejną dobrą informację – kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 roku, jest dalsza rewitalizacja trasy Kutno-Płock. PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły właśnie remont torów na odcinku Gostynin-Łąck.Efektem inwestycji będzie skrócenie o 10 minut przejazdu pociągów pasażerskich między Płockiem a Kutnem oraz sprawniejsze przejazdy składów towarowych do płockiej rafinerii PKN Orlen. Inwestycja o wartości ok. 36,6 mln zł jest realizowana ze środków własnych PLK. Po zakończeniu robót, mieszkańcy Płocka, Łącka, Gostynina zyskają lepsze połączenie z Kutnem i magistralą, łączącą Poznań z Warszawą oraz linią w kierunku Łodzi. Efektem prac będzie podniesienie prędkości pociągów z 60 km/h do 100 km/h. Zyskają na tym przewozy pasażerskie i towarowe.

W ramach obecnie prowadzonych prac, na 10-kilometrowym odcinku Gostynin-Łąck wymienione zostaną szyny i podkłady oraz oczyszczony tłuczeń. Wzmocniona zostanie konstrukcja 12 przepustów i mostów. Przywrócone zostaną pierwotne parametry sieci trakcyjnej, wyregulowana będzie też sieć trakcyjna. Wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym przyniesie wymiana nawierzchni drogowej na 7 przejazdach kolejowo-drogowych w Gostyninie, Legardzie, Wyrobkach Gostynińskich, Rogożewie, Emilianowie i Łącku (dwóch).

Na odcinku Kutno – Płock – Sierpc w maju wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, która obowiązuje do 23 czerwca. Takie rozwiązanie ma zapewnić sprawną realizację prac. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie www.portalpasazera.pl i stronie przewoźnika Koleje Mazowieckie.

– Bardzo cieszy mnie, że skróci się czas przejazdu między Płockiem a Kutnem. Zgodnie z obietnicami, PKP PLK inwestują w tę linię konkretne pieniądze. Skorzystają na tym nasi mieszkańcy. I o to chodzi – podsumowuje poseł Małecki.

W ubiegłym roku PKP PLK wykonała też prace o łącznej wartości 21,6 mln zł ze środków własnych spółki. Inwestycja objęła dwa odcinki: Strzelce Kujawskie – Sierakówek oraz Sierakówek – Gostynin. W ramach prac wymieniono blisko 15 km torów, co pozwoliło przywrócić prędkość pociągów do 100 km/h. Wzmocniono także konstrukcję 20-metrowego mostu kolejowego w Gostyninie nad rzeką Osetnicą. Ponadto, zmodernizowano 5 obiektów inżynieryjnych, w tym 2 mosty i 3 przepusty. Dzięki wymianie nawierzchni na 8 przejazdach kolejowo-drogowych, wzrosło bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego.

Ciszej na Radziwiu – wkrótce koniec modernizacji. Będzie szybciej?

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. dzon says:

    dojedziemy do Gostynina szybciej a od GOS do KUTNA po staremu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU