REKLAMA

Nieść chętną pomoc

REKLAMA

Świąteczne paczki wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju trafiły do członków Szarych Szeregów i Żołnierzy AK walczących w Powstaniu Warszawskim. Wszystko w ramach akcji „RAZEM SZARYMI SZEREGAMI – harcerze kombatantom” realizowanej przez Chorągiew Mazowiecką Związku Harcerstwa Polskiego.

Paczki zawierające m.in. żywność oraz artykuły chemii gospodarczej, których zakup stanowi duże obciążenie dla żyjących w skromnych warunkach kombatantów, rozwożono przed Świętami Bożego Narodzenia i w ostatnich dniach grudnia. Dla harcerzy tego typu działania to nie tylko wizyty z darami na święta i wsparcie kombatantów w ich przygotowaniach, to także bardzo ważne działanie wychowawcze realizowane podczas spotkań ze świadkami historii. Dzięki nim udaje się ocalić od zapomnienia wspomnienia osób, które przeżyły trudy II wojny światowej, o których współczesne pokolenia dowiadują się jedynie z książek. Projekt ten umożliwia również budowanie więzi i integracji międzypokoleniowej pomiędzy kombatantami – uczestnikami walk o niepodległość Ojczyzny – a młodzieżą harcerską.

PowiązaneTematy

Przygotowane i przekazane paczek było jednym z elementów akcji „RAZEM SZARYMI SZEREGAMI – harcerze kombatantom”. W jej ramach odbyło się również zorganizowane w Warszawie potkanie wigilijne, podczas którego kombatanci otrzymali drobne upominki, a o ważniejsze mieli okazję do wspólnego z harcerzami śpiewania, nie tylko, kolęd.

– Poprzez realizację tego zadania chcemy w szczególny sposób podziękować kombatantom za ich postawę i służbę nie tylko podczas II wojny światowej, ale też po jej zakończeniu. Chcemy zwrócić uwagę naszym harcerzom, że troszczenie się o osoby walczące o wolność naszego kraju i dbanie o to, aby nie czuli się w tym świątecznym czasie samotni i zapomniani jest naszym obowiązkiem, ale także przywilejem i zaszczytem – opowiada o akcji komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł.Stowarzyszenia Szarych Szeregów skupia ostatnich żyjących członków konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego, który 27 września 1939 r. podjął decyzję o przejściu do podziemia i prowadzeniu działalności w warunkach okupacji. Członkowie Stowarzyszenia to głównie najmłodsi Powstańcy Warszawscy – łączniczki i łącznicy, sanitariuszki i sanitariusze, listonoszki i listonosze harcerskiej Poczty Polowej.

Przedsięwzięcie „RAZEM SZARYMI SZEREGAMI – harcerze kombatantom” jest współfinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej RP.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU