Nie daj się zrobić w jajo – przestrogi na święta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Co zrobić, żeby święta pozostawiły po sobie miłe wspomnienia, a nie traumę? Na to pytanie odpowie akcja profilaktyczna “Nie daj się zrobić w jajo”, przygotowana przez Komendę Miejską Policji w Płocku, płocką Straż Miejską oraz Komunikację Miejską.

Organizatorzy akcji będą m.in. publikowali na swoich stronach internetowych informacje na temat zabezpieczania mienia. Cykl rozpoczynają rady na temat zabezpieczania kwiatów i zniczy na cmentarzach oraz idea „Sąsiedzkiej czujności”.

Kradzieże na cmentarzach
Okres Świąt Wielkanocnych to czas zwiększonej aktywności złodziei na cmentarzach, którzy kradną do ponownej odsprzedaży znicze czy kwiaty.
Jak ustrzec się przed kradzieżami?
Znicze można zarysować, używając do tego np. śrubokrętu albo innego ostrego narzędzia, lub pomalować flamastrem. Dzięki temu trwale go oznaczymy i nikt ponownie go nie kupi. Szklane lub plastikowe opakowania można też oznaczyć markerem lub farbą.
Sztuczne kwiaty od spodu można trwale oznaczyć np. sprayem, farbą lub lakierem do paznokci. Na spodniej części liści można napisać inicjały lub zrobić długopisem drobny szlaczek. Inna prosta metoda na zniechęcenie złodzieja polega na pokapaniu woskiem sztucznych kwiatów lub delikatnym ich poprzepalaniu. Chodzi o to, aby zrobić wyraźny znak, który będzie trudny do usunięcia.
Można na zniczach czy wazonach i donicach, w których są kwiaty napisać markerem lub korektorem krótką dedykację dla zmarłego (np. “Tato, odszedłeś, ale w naszych sercach będziesz żył wiecznie – Twoje Ania i Agnieszka” itp.).

Jeśli kupujesz mały znicz, lepszy jest lany, niż taki na wkład. Nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży, więc są małe szanse, że zostanie skradziony.

Jeśli znasz ludzi, którzy troszczą się o groby w pobliżu grobów Twoich bliskich, poproś ich, aby zwrócili uwagę, na groby Twoich bliskich, sam również zwracaj uwagą na inne groby.

Zachowując te podstawowe zasady możemy zmniejszyć do minimum ryzyko kradzieży.

„Sąsiedzka czujność”
Jest to współdziałanie na zasadzie dobrowolności i partnerstwa między społecznością lokalną i służbami, w celu efektywniejszego ograniczania lub wyeliminowania działalności przestępczej w swoim miejscu zamieszkania (dzielnicy, osiedlu, kompleksie domków jednorodzinnych itp.). Przestępcy czują się bezpiecznie, ponieważ panuje ogólne zobojętnienie i brak reakcji społecznej na przejawy zła. Pamiętaj, że każdy może stać się ofiarą przestępstwa, nie wykazuj biernej postawy wobec zaobserwowanych zachowań przestępczych, powiadom Policję, możesz to zrobić anonimowo dzwoniąc pod nr 997 lub 112.

Opr. Komenda Miejska Policji w Płocku, Straż Miejska w Płocku

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji