REKLAMA

Narodziny gibbona w płockim ZOO. Jak powinien mieć na imię?

REKLAMA

ZOO w Płocku ogłosiło, że tutejsza para gibbonów doczekała się drugiego potomka. Jeszcze długo nie będzie znana płeć malucha, jednak trzeba wybrać mu imię.

Płockie ZOO spieszy z dobrymi wiadomościami, które w obecnych trudnych czasach cieszą szczególnie mocno. Na wyspie w dolnej części ZOO urodził się gibbon czapnik (Hylobates pileatus). Maluch przez cały czas wtulony jest w futro matki, która będzie go karmić przez najbliższe dwa lata.

Obecnie gibbonia rodzina składa się z 18-letniego samca NYAC (urodził się we francuskim ZOO w Miluzie), 13-letniej samicy BETSEN (urodziła się w duńskim ZOO w Randers) i młodej samicy MALIE urodzonej w Płocku w 2018 roku. Maluch jest więc drugim dzieckiem tej pary, która z wielką opiekuńczością zajmuje się swoim potomstwem.

fot. materiały prasowe

Gibbony cechuje dymorfizm płciowy – samica jest jasna, a samiec czarny. Płeć młodego gibbona będzie możliwa do określenia dopiero po około roku. Płockie ZOO pyta więc mieszkańców: Jakie imię powinien nosić maluch?

Zadanie nie jest proste, ponieważ imię musi pasować zarówno do samca, jak i do samicy. Pomysły należy wpisywać w komentarzu pod postem o narodzinach na facebooku ZOO Płock. Zwycięzca zostanie nagrodzony zoologicznymi upominkami.fot. materiały prasowe

Gibbon czapnik

Gibbon czapnik jest gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem, objętym europejskim programem hodowlanym EEP. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej fryzurce w kształcie czapki. Gibbony zamieszkują wilgotne, wiecznie zielone lasy tropikalne Azji południowo-wschodniej.

Żywią się owocami, gałęziami, liśćmi, bezkręgowcami, jajami i pisklętami. Ciąża trwa około siedmiu miesięcy, a młode dojrzałość płciową osiągają w wieku 5-8 lat. Żyją do 40 lat. Gibbony przebywają wyłącznie w górnym piętrze korony drzew i tylko wyjątkowo schodzą na ziemię.

fot. materiały prasowe

Ich sposób poruszania nazywa się brachiacją. Polega on na przekładaniu kończyn przednich utrzymujących ciało w pozycji wiszącej wzdłuż gałęzi przy jednoczesnym jego kołysaniu. Gibbony potrafią też chodzić w postawie dwunożnej. Często w ZOO w ciągu dnia możemy usłyszeć charakterystyczny, głośny śpiew tych zwierząt.

Płockie ZOO w okresie jesienno-zimowym czynne jest w godz. 9:00-16:00 (kasa do godz. 15:00). Z uwagi na warunki pogodowe, młody gibbon przebywa obecnie tylko w pomieszczeniu wewnętrznym, do którego można zajrzeć przez okno widokowe.

fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

 1. TRZEŹWO MYŚLĄCY says:

  PLOZA lub PLOZEK lub PLOZO OD PŁOCKIEGO ZOO

 2. Orlen says:

  Covit

 3. Michal says:

  Gibki Wacek

 4. Edzio says:

  Ignac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU