REKLAMA

Na rekina poczekamy, ale rybki już są…

REKLAMA

Wiosną skończyła się długo oczekiwana budowa akwariów w płockim zoo. Podczas XXI Sesji Rady Miasta Płocka wiceprezydent Jacek Terebus wyjaśniał, z jakiego powodu rozwiązano umowę z wykonawcą, a także kiedy możemy spodziewać się w Płocku rekina.

Płocczanie długo czekają już na akwaria, które przyciągały zwiedzających przez cały rok. Inwestycja nie ma jednak szczęścia. W maju ratusz wypowiedział umowę konsorcjum Sławomira Wicińskiego, Roberta Piątkowskiego i Marka Pietrzaka, wykonawcy nowej atrakcji zoo.

– Mieliśmy do tego prawo, konsultowaliśmy to z naszym prawnikiem – tłumaczył podczas sesji wiceprezydent Jacek Terebus. – Do 20 maja br., kiedy był termin wykonania umowy, wykonawca zgłaszał gotowość do odbioru, a tej gotowości nie miał. Według projektu technicznego miał bowiem wybudować akwaria i uzyskać parametry wody, czego nie wykonał. Realizacja zadania była więc w ok. 80% – tłumaczył wiceprezydent.

Pomimo tak wysokiego zaawansowania prac, kluczowym dla odbioru zadania było właśnie uzyskanie parametrów wody.– Musicie Państwo wiedzieć, że przy uruchamianiu akwariów panują odpowiednie rygory. Na przykład, żeby przewieźć rekina, akwarium musi być najpierw kilkakrotnie testowana woda pod kątem parametrów i jeśli jest jakakolwiek odchyłka od normy, należy ponownie sprawdzić, dlaczego parametry nie są zachowane. Właśnie dlatego nie każdy wykonawca jest w stanie te odpowiednie parametry wody uzyskać. Wykonawca inwestycji nie mógł nam zagwarantować, że w ciągu kolejnych odbiorów w ogóle te parametry zostaną uzyskane. Stąd rozwiązanie umowy. Niemniej, podtrzymujemy, że chcemy otworzyć akwaria jesienią tego roku – zapewniał Jacek Terebus.

Miasto nie wypłaciło wykonawcy 1,8 mln zł, ze względu na brak wykonania całości inwestycji. Teraz uzyskiwaniem odpowiednich parametrów wody w akwariach zajmuje się zespół, złożony z pracowników zoo i Urzędu Miasta Płocka. Zespół uzyskał prawidłowe parametry w części akwariów, w których mieszkają już ryby.

– Aktualnie trwa przygotowywanie wody do przyjęcia ryb i roślin – potwierdza Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami. – Zajmują się tym pracownicy ogrodu zoologicznego. Nie ma daty zakończenia urządzania akwariów. Wszystko zależy od tego kiedy, woda akwariowa zacznie wykazywać odpowiednie parametry. Zakładamy, że stanie się to najpóźniej jesienią – dodaje.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU