REKLAMA
REKLAMA

Muzyka wschodniej Kielecczyzny na Vistula Folk Festival

REKLAMA

Niecały miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia V edycji wyjątkowych koncertów w ramach Vistula Folk Festival. I choć w tym roku, podobnie jak i w zeszłych latach, wezmą w nim udział zespoły z różnych stron świata, to dziś można już oficjalnie potwierdzić, że kapela Tęgie Chłopy z Kielecczyzny będzie głównym przedstawicielem tego regionu. Koncert grupy odbędzie się 26 sierpnia.

Kapela Tęgie Chłopy nie zajęła przypadkowo swojego miejsca w rozpisce festiwalowych koncertów. Jak żadna inna, kontynuuje tradycję muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Swoim repertuarem nawiązuje do najlepszych wzorców, którymi są dla niej tradycyjne kapele, grające dawniej na weselach i wiejskich zabawach.

PowiązaneTematy

Zespół Tęgie ChłopySama nazwa zespołu też niesie ze sobą przesłanie. Tęgie Chłopy, czyli przede wszystkim śpiewne melodie, typowe dla wschodniej Kielecczyzny. Chłopy chcą grać do końca, aż jak sami mówią – sufit będzie się podnosił. Często faktycznie tak jest! Muzyka porywa do tańca, a wyśmienita gra na instrumentach, wzmacnia tylko efekt końcowy.Warto dodać, że kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku. Większość z nich bierze udział w wielu cenionych projektach muzycznych i działaniach animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Poprzez chęć ciągłego rozwijania się, starają się dotrzeć do najstarszego repertuaru, przemierzając w tym celu setki kilometrów po całej Polsce. Muzyka to dla nich pasja, która nigdy się nie kończy.

Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia. Koncerty tradycyjnie będą odbywać się na Starym Rynku w Płocku, Parku Północnym oraz w amfiteatrze. Poza polskimi zespołami, pojawia się jeszcze grupy z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Turcji oraz Słowacji.