REKLAMA

Międzynarodowy konkurs. Będziemy podziwiać rybki

REKLAMA

W Płocku odbędzie się Konkurs Mistrzostw Europy Gupika w kategorii par, organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Akwarystów Hodowców Ryb Żyworodnych Klub Poecilia Reticulata oraz Płocki Ogród Zoologiczny.

KPR - 2015 - sędziowie konkursu– Jest to niezwykle prestiżowe wydarzenie, w którym swój udział zgłosili uczestnicy z 10 europejskich państw – mówi Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo. – Konkurs sędziować będzie pięciu międzynarodowych sędziów oraz jeden obserwator z Niemiec. Obecnie do rywalizacji mamy zgłoszonych blisko 200 par gupików. Każda para będzie prezentowana w oddzielnym zbiorniku – wyjaśnia.

PowiązaneTematy

Do Płocka przyjadą więc rybki m.in. z Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Austrii czy Słowacji. Sędziowie będą oceniać je na podstawie standardów, które są opracowane na podstawie kształtu płetwy ogonowej i grzbietowej. Istnieje 12 europejskich standardów, wewnątrz których wyróżnia się grupy i kategorie barwne. W grupach barwnych ocenia się tzw. barwy podstawowe i nałożone. Weryfikuje się również sposób pływania i zgodność genetyczną wystawianej pary ryb. Ocena ma charakter punktowy – idealny zestaw mógłby otrzymać 150 pkt., jednak w praktyce najwyższa punktacja oscyluje wokół 130 pkt.

W piątek, 11 września, od godziny 9 rozpocznie się kilkugodzinny etap konkursowy, który będzie niedostępny dla publiczności.

Natomiast po południu oraz w sobotę i niedzielę (12-13 września), pasjonaci akwarystyki będą mieli możliwość obejrzenia i zakupu ryb konkursowych oraz okazów prezentowanych na wystawie. – Będzie to również doskonała okazja do rozmowy i zasięgnięcia porad u doświadczonych hodowców – zachęca Magdalena Kowalkowska.

Przy okazji przypominamy, że jeszcze do 18 września możecie zgłaszać swoje prace w konkursie „Jak kochają zwierzęta”. Do wygrania jest rower górski! Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ. PetroNews jest patronem medialnym konkursu.