REKLAMA

Masowe powołania do wojska? Kto dostanie wezwanie w przyszłym roku?

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

W ostatnim czasie znaczne zamieszanie wywołały nieścisłości w informacjach o wezwaniach na ćwiczenia wojskowe. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wyjaśnia, kto może zostać wezwany na szkolenie.

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji odniosło się do ostatnich doniesień o liczbie osób, które mają zostać w 2023 roku wezwane na ćwiczenia. Instytucja zaznacza, że podana w projekcie rozporządzenia ilość 200 tysięcy powołań na szkolenia nie zmieniała się względem roku 2022 roku i jest to limit, a nie próg do realizacji.

PowiązaneTematy

CWCR zaznacza, że powołania będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne.

– Bez przeszkolenia wojskowego może być powołanych około 3 tysięcy osób, które odbędą dwudniowe szkolenia weekendowe w wybranej Jednostce Wojskowej – mówił szef CWCR Mirosław Brys. – Tylko minimalna ilość osób może być wezwana bez przeszkolenia. To osoby, które mają ważne dla Sił Zbrojnych RP specjalności – zaznaczył.

Zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny (Art. 2 pkt 36) uregulowany stosunek do służby wojskowej oznacza nadanie danej osobie kategorii zdolności do służby wojskowej i przeniesienie jej do pasywnej rezerwy.

Na ćwiczenia powoływane będą osoby z pasywnej rezerwy, które:

  • mają uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej,
  • nie ukończyły 55. roku życia.

– Wezwanie do Wojskowego Centrum Rekrutacji nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się, że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia. Powołanie na ćwiczenia wojskowe jest realizowane w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie na zasadach określonych w KPA (w terminie do 14 dni) – podkreśla CWCR.Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawiło również informacje o formach szkolenia, jakie są realizowane. Mogą one być:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni,
  • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Za organizację ćwiczeń odpowiedzialny jest dowódca jednostki i to on określa szczegółowy sposób odbywania ćwiczeń (zadania, na czym będzie polegała służba żołnierza itp.).

Jak szkolą się płoccy żołnierze? Nasz dziennikarz sprawdził to osobiście! [RELACJA]

Jak wygląda szkolenie płockich żołnierzy? [FILM, ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU