REKLAMA

REKLAMA

Mamy w Płocku nową stację ładowania aut elektrycznych. Na razie będzie bezpłatna!

REKLAMA

Przeczytajrównież

Zgodnie z zapowiedziami, w Płocku powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jednocześnie mogą z niej korzystać cztery pojazdy elektryczne i hybrydowe. Dla kierowców dostępna będzie w trzecim kwartale br. i – co ważne – w pierwszym etapie pilotażowego programu można będzie ładować auto bezpłatnie.

Równie ważna informacja, nie tylko dla płocczan, to że dzięki inwestycjom w elektromobilność PKN ORLEN nie przerzuci kosztów opłaty emisyjnej na swoich klientów. Rozszerzając program budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych, koncern wytypował łącznie 150 stacji paliw, położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. W pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, zostanie uruchomionych około 50 szybkich punktów ładowania.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Elektromobilność postrzegamy jako istotną szansę rozwojową dla naszego Koncernu – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Jesteśmy bowiem znaczącym producentem energii, posiadamy również nowoczesny segment petrochemiczny, którego produkty będą niezbędne w motoryzacji opartej na paliwach alternatywnych. Do tego dochodzą kwestie regulacyjne. Przykładem jest opłata emisyjna pomyślana jako wsparcie dla elektromobilności, którą traktujemy jako naszą inwestycję w rozwój rynku paliw alternatywnych. Jest to bodziec do mocniejszego inwestowania w ten segment rynku, co w przyszłości przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i między innymi dzięki temu nie przeniesiemy kosztów opłaty emisyjnej na klientów – wyjaśnił Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Koncern tłumaczy, że angażując się w rozwój elektromobilności PKN ORLEN zamierza maksymalnie wykorzystać szanse biznesowe, jakie daje ustawa o biopaliwach. Właśnie dlatego zwiększono dwukrotnie liczbę planowanych stacji. – Jesteśmy przekonani, że działania te pozwalają nam nie tylko odpowiadać na nowe oczekiwania klientów, ale też wpisują się w plany rozwojowe polskiej gospodarki – dodał Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Płock z lotniskiem, stacją ładowania wodoru, nowoczesnym torem…

Na czym polega program pilotażowy? Otóż do 2019 roku kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli możliwość przejechania całej Polski głównym szlakami komunikacyjnymi, ładując swoje pojazdy na stacjach ORLEN.

Szybkie stacje ładowania o mocy 50 i 100 kW zostaną zrealizowane przez firmy wyłonione w finalizowanym właśnie postępowaniu przetargowym. Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części programu inwestycyjnego.

Tymczasem, w ramach programu pilotażowego, pierwsza ładowarka powstała już Płocku, w pobliżu siedziby Koncernu. Stacja ładowania o mocy 50 kW jest przeznaczona zarówno do pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV) i daje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów. Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu. Konstrukcja modułowa urządzenia pozwala na ewentualną rozbudowę stacji ładowania DC aż do 150 kW w ramach tej samej obudowy.




– Obecnie inwestycja jest w fazie testów, w najbliższym czasie sprawdzane będą między innymi rozwiązania z obszaru IT, funkcjonalność stacji, jej serwisowanie oraz bieżąca eksploatacja. W trzecim kwartale br. stacja zostanie udostępniona kierowcom, którzy na pierwszym etapie pilotażu prowadzonego przez Koncern będą mogli ładować samochody bezpłatnie. Wykonawcą stacji ładowania jest spółka ORLEN Serwis – informuje biuro prasowe PKN ORLEN.

Na stacjach Grupy ORLEN działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla w Polsce, na stacji ORLEN w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, oraz w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach Koncern także planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

Na stacjach wchodzących w skład Grupy ORLEN dostępne są również inne paliwa alternatywne. W ubiegłym roku uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji Koncernu działającej pod marką star, w miejscowości Mülheim, w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze. Na 35 stacjach Koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować CNG.

Dlaczego ta informacja tak cieszy? Niestety, pomimo wyraźnego trendu w kierunku aut ekologicznych, w Płocku dotychczas mieliśmy tylko jeden punkt ładowania aut elektrycznych, przy Leroy Merlin, który ładuje wolno i nie zawsze jest dostępny. Miasto natomiast, pomimo wielu prowadzonych inwestycji, przy żadnej z nich nie pomyślało o punktach ładowania aut elektrycznych czy napędzanych wodorem. A przecież powstaje wewnętrzna droga, zwana szumnie obwodnicą, remontowane jest nabrzeże czy płockie ulice.

Punktów ładowania brakuje też w Strefach Płatnego Parkowania, na których – zgodnie z nową ustawą – auta elektryczne parkują bezpłatnie. Na stronie SPP nadal jest natomiast mylący wpis o tym, że właściciele takich aut uiszczają opłatę za „pakiet ekologiczny” w wysokości 100 zł miesięcznie.

Macie samochód elektryczny? Nie płacicie za…

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 2

  1. Pietras says:

    No i dodatkowo greenway stawia ładowarki ultraszybkie – to dopiero jest petarda! Ładowanie poniżej 4 minut – prawie jak tankowanie ;)

  2. wojtek says:

    Dobra wiadomość to ta, że jest i ma być więcej :) Było by naprawdę super, gdyby PKN Orlen był na bieżąco w temacie ładowarek do samochodów elektrycznych… Standardem jest 200kW… Od jakiegoś czasu instalowane są już w Europie ładowarki 350kW…. Trwają również prace nad ładowarkami dla samochodów ciężarowych o mocy 2MW ze złączem 4 x 500kW…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU