
Niezwykłą odwagą i opanowaniem wykazał się uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Sikorzu. Chłopiec dokładnie wiedział, co ma robić, aby ratować swoją mamę, gdy straciła przytomność.
Komenda Miejska Policji w Płocku poinformowała, że w kwietniu jeden z uczniów Szkoły Podstawowej w Sikorzu uratował swoją mamę. Mikołaj przebywał sam pod opieką kobiety, która nagle straciła przytomność.
– Chłopiec nie wpadł w panikę, lecz od razu zaczął działać. Zadzwonił pod numer alarmowy, a następnie krok po kroku postępował zgodnie z instrukcjami operatora. Pomimo bardzo stresującej sytuacji, potrafił podać wszystkie potrzebne informacje i zapewnić pomoc mamie do czasu przyjazdu pogotowia – relacjonuje sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku.
Władze szkoły i Komenda Miejska Policji w Płocku doceniły opanowanie i wiedzę ucznia. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Sikorzu zorganizowała uroczysty apel dla wszystkich uczniów, na którym przypomniano numer alarmowy i postępowanie podczas udzielania pierwszej pomocy, a postawę ucznia przedstawiono jako przykład godny naśladowania. Na wydarzeniu pojawili się również płoccy policjanci.
Chłopiec otrzymał dyplom „Małego Bohatera” oraz upominek, który w imieniu Komendy Miejskiej Policji w Płocku przekazał asp. Marcin Korytowski. Funkcjonariusz podkreślił, jak ważna jest znajomość numeru alarmowego oraz opanowanie i spokój podczas udzielania pomocy.
Jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie sytuacji alarmowej?
- Miejsce rozmowy powinno znajdować się w pobliżu zdarzenia i umożliwiać przeprowadzenie spokojnej rozmowy, nie narażając na niebezpieczeństwo osoby zgłaszającej (odsuń się od źródeł hałasu, stań tak, aby mieć dobry zasięg sieci telekomunikacyjnej, w bezpiecznym dla ciebie miejscu).
- Jeśli to możliwe, zgłoszenie powinno być wykonywane przez osobę będącą bezpośrednim świadkiem zdarzenia.
- Powiadom pozostałych świadków zdarzenia o tym, że łączysz się z numerem alarmowym 112, tak aby nie dublowali twojego zgłoszenia.
- Po wybraniu numeru alarmowego 112 cierpliwie czekaj na zgłoszenie się operatora, wykorzystaj czas oczekiwania na zorientowanie się w dokładnym adresie zdarzenia. Nie rozłączaj się w trakcie czekania, kolejka zgłoszeń jest w pełni automatyczna i kolejne połączenie nie przyspieszy podjęcia rozmowy przez operatora numerów alarmowych. Średni czas oczekiwania to ok. 10 sekund.
- Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, jeśli to możliwe zaczynając od gminy lub powiatu, w którym się znajdujesz.
- Krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić – opis ten pozwoli na odróżnienie twojego wezwania od przypadkowego połączenia niezwiązanego z zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia.
- Odpowiadaj na pytania operatora – kolejność zadawanych pytań nie jest przypadkowa, a ich treść jest niezbędna do pozyskania kluczowych informacji dla służb ratunkowych.
- Udziel dodatkowych informacji, o które poprosi cię operator.
- Podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności.
- Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia – w przypadku przedwczesnego zerwania połączenia operator oddzwoni do ciebie, co może wydłużyć czas obsługi zdarzenia.
- Po zakończonej rozmowie staraj się nie korzystać ze swojego telefonu, aby umożliwić służbom oddzwonienie do ciebie w celu pozyskania dodatkowych informacji.
- W przypadku zmiany sytuacji już po dokonaniu zgłoszenia, niezwłocznie poinformuj o tym operatora numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Na numer alarmowy 112 dzwoń TYKLO w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak:
- wypadki drogowe,
- silne krwawienia i uszkodzenia ciała,
- omdlenia i utrata świadomości,
- pożary,
- przypadki porażenia prądem,
- kradzieże, włamania,
- rozboje i inne przypadki użycia przemocy,
- rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
- inna sytuacja nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby, BLOKUJESZ linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem numerów alarmowych. Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy! Nie dzwoń na numer alarmowy 112, gdy sytuacja nie wymaga interwencji służb ratunkowych.
Brawo 🙂😗😗