REKLAMA

Majówka w Płocku

REKLAMA

Tegoroczna majówka zostanie zdominowana przez uroczystości, związane ze Świętem Pracy, Dniem Flagi, rocznicą Powstania Styczniowego i Świętem Konstytucji, co nie oznacza jednak, że zapomniano o rozrywce dla tych, którzy zdecydowali się zostać w mieście. Będzie uroczyście, patriotycznie i… satyrycznie.

1 maja obchodzone jest Święto Pracy. Tego dnia na Starym Rynku odbędzie się Majowa Serenada Orkiestr Dętych, podczas której zobaczymy i usłyszymy Zbigniewa Wodeckiego. Impreza pierwszomajowa rozpocznie się o godzinie 16 – gwiazda wieczoru, Zbigniew Wodecki, wystąpi o 20. W tym dniu Sojusz Lewicy Demokratycznej organizuje też swój pochód.

PowiązaneTematy

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji ratusz przygotował przemarsz spod Szkoły Podstawowej nr 6 przy Al. Jachowicza. Uczestnicy, ubrani w stroje z biało-czerwonymi elementami, przejdą korowodem ulicami Płocka – od Jachowicza przez Tumską, Grodzką aż do Starego Rynku, gdzie nastąpi przekazanie flagi narodowej. O 16.30 flaga narodowa zostanie powitana wierszem Czesława Janczarskiego. Na Starym Rynku zostaną wypuszczone biało-czerwone balony, odbędą się animacje, koncert Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, a w restauracjach w Płocku zostaną podane biało-czerwone potrawy. 2 maja o godzinie 18 w Domu Darmstadt odbędzie się koncert oktetu męskiego Oktawian.

W Święto Narodowe 3 maja, o godzinie 9.20 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych przed Bazyliką Katedralną. Kilka minut później – punktualnie o 10 – rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny, a tuż po niej zorganizowane zostaną uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza – zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, złożenie kwiatów oraz strzały na wiwat.

W południe na Starym Rynku odbędzie się inscenizacja powrotu do miasta Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego z wojny w Rosji. Goście honorowi wezmą udział w pikniku historycznym – a wszystko z okazji dwusetnej rocznicy. Na godzinę 20 zaplanowano akcję Ogniska Patriotyzmu na płockich osiedlach, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

O godzinie 20 odbędzie się także VII Płocka Noc Kabaretowa. W amfiteatrze wystąpią Łowcy.B, Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Nowaki, Kabaret Ciach, Kabaret Skeczów Męczących, Formacja Chatelet, Ireneusz Krosny oraz Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski.

Sobota 4 maja to głównie imprezy, organizowane w ramach 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. O godzinie 13, na Placu Obrońców Warszawy, odbędzie się powstańczy obóz, a więc spotkanie z powstańcami. W planach m.in. pokazy musztry, broni, lazaret i kuźnia obozowa. Zaś o godzinie 17 odbędzie się inscenizacja rosyjskiego ataku na powstańczy obóz – także na Placu Obrońców Warszawy.

Tego samego dnia, o godzinie 19, w Ogródku MZOS (pl. Dąbrowskiego 2A), odbędzie się koncert Offensywy i Farben Lehre – w jego trakcie po raz pierwszy zostanie wyświetlony teledysk „Anioły i Demony”. Wstęp wolny – zaproszenia dostępne są w POKiS-ie oraz przed koncertem. Liczba miejsc ograniczona.